Yüz Şeklinize Göre Gelin Saçınızı Yaptırın

Gelin olmak kolay değil. Düğün konsepti seçimi, gelinlik modeli, takılar, saçlar, makyaj derken kendinizi bir anda koşturmaca içerisinde bulabilirsiniz. Peki, tüm bu stres ve koşturmaca ne için? Elbette kusursuz bir gelin olabilmek için. Ancak kusursuz görünümü yakalamak için de seçtiğiniz gelin saçı modeli çok önemli. Yüzlerce model arasından tercih yaparken yüz şeklinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Her saç modeli, her yüz şekline yakışmaz…

Oval Yüz Tipi

Oval yüz şekline sahip olanlar genellikle her saç modelinin kendilerine yakışmadığını düşünür. Gerçekler ise tam aksini işaret ediyor. Hemen her saç tipinin yakıştığı bir yüz şekli varsa, o da oval yüz tipidir. Hangi saç modelini seçerseniz seçin, size çok yakışacaktır.

oval yüz

oval yüz

Gelin başı modelleri arasından çok daha özgür bir şekilde tercih yapabilirsiniz. Mutlaka öneri isterseniz, topuz modellerine öncelik verin. Dağınık topuz ya da sıkı topuz modellerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Tipi

Yanaklarınız oldukça dolgun ve yüz hatlarınızda yuvarlak ise siz bu kategoride bulunuyorsunuz demektir. Seçtiğiniz gelin saçı modelinin yüzünüze uygun olması için saçınızın yüzünüzü daha ince ve daha uzun göstermesi gerekiyor.

yuvarlak yüz

yuvarlak yüz

Bu şekilde dengeyi sağlayabilirsiniz. Eğer topuz yaptırmak isterseniz saçınızı yandan ayırın. Kabarık saç modelleri de size göre… Öne doğru gelen perçemler de yuvarlak görünümü bir nebze azaltarak yüzünüzü daha ince gösterebilir.

Dikdörtgen Yüz Tipi

Gelin saçı seçiminde maalesef en çok dikdörtgen yüz şekline sahip olanlar zorlanır. Sizi haklı buluyoruz çünkü her modeli kendinize yakıştıramıyor olmanız gayet doğal. Ancak hemen paniğe kapılmayın.

diktörtgen yüz

diktörtgen yüz

Ense topuzları ile muhteşem bir gelin olabilirsiniz. Ense topuzları bu yüz şekline çok yakışıyor. Eğer saçlarınızı açmak isterseniz tek tarafı toplanmış modelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Kalp Yüz Tipi

Küçük ve dar bir çeneye sahip olanlar genellikle kalp tipi yüze sahiptir. Bu yüz tipine en uygun gelin saçı modelleri ise açık bırakılmış olanlar… Yandan ayrılmış saçları da kendinize uygun bir model olması şartıyla tercih edebilirsiniz. Ayrıca tepeden topuz modelleri, eğer saçlarınız çok sıkı toplanmazsa, tercih edilebilecek gelin başı modelleri arasında yer alıyor.

Kare Yüz Tipi

Kare yüzlere bukleli saçlar çok yakışır. Taç görünümünde saç örgüsü ile daha romantik kılınmış bir bukleli gelin saçı size çok yakışacaktır. Bukleli saç örgülerini de tercih edebilirsiniz. Ancak örgünün size yakışması için saçlarınızın uzun olması gerekir.

kare yüz

kare yüz

Özellikle kır düğünü yapacak olan kare yüz tipine sahip gelin adayları hiç tereddüt etmeden saçlarını açık bırakmalı ve buklelere de “evet” demeli… Son kararınızı vermeden önce saç provası yaptırmayı ihmal etmeyin. Saçlarınıza hafif bir hacim de verebilirsiniz.