Yabancıların Türk Vatandaşı ile Evlenmesi

Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşı ile yabancı ya da aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı yetkili ve ilgili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Aynı devlete bağlı olan vatandaşlar ise iki yabancı aynı milli kanunların yetki vermiş olması durumunda, o devletin Türkiye’de yer alan temsilcilikleri önünde evlenebilirler. Aynı zamanda bu tür kişiler Türk makamları önünde de evlenebilirler.Yabancı kişilerin evlenme istekleri evlendirme memurluğu tarafından kabul edilir ise Evlendirme Yönetmeliği’nin Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkında yer alan tüm hükümlerini de kabul etmiş sayılırlar.

yabancıların türkiyede evlenmesi

Mülteciler Nasıl Evlenebilir?

Vatansız, mülteci ve vatandaşlık durumu olmayan yabancıların evlilik başvuruları evlendirme memurları tarafından kabul edilmektedir.

Bu tür kişilerin evlenme manilerinin bulunup bulunmadığı, Türkiye’de nüfus kayıtları tutuluyor ise Genel Müdürlükten verilecek evlenme belgesi ile, nüfus kayıtları henüz tutulmuyor ise emniyet makamları tarafından arşivlenen dosyalarındaki bilgilere göre bu kişilere makamlar tarafından belge verilerek tespit çalışmaları yapılır ve evlilikleri sağlanır.