Tercih Edilen Gelinlik Süslemeleri Nelerdir?

Gelinliklerde kullanılan süslemeler aslında bir gelinliğin nasıl göründüğü konusunda da belirleyici olabiliyor. Çok süslü bir gelinlik sade, sade bir gelinlikle kullanılan bir tek aksesuar ile gayet gösterişli bir görünüme kavuşabilir. Peki, gelinliklerde en çok hangi süslemelerin kullanıldığını merak ediyor musunuz?

Parlak Kristaller

Eğer çok gösterişli, adeta ışıl ışıl bir gelinlik istiyorsanız tercihinizi kristallerle süslenmiş olanlardan yana yapmalısınız.

kristal

kristal

Yüksek ısı ile camın sıkıştırılmasından elde edilen kristaller çok parlak olur ve ışığı da direk olarak yansıtır. Sadece gelinliklerde değil duvak kenarlarında, gelin çiçeğinde, ayakkabılarda kısacası tüm aksesuarlarınızda kristal süslemeler kullanılabilir.

Pul ve Payet Modelleri

Küçük ışıltılarla yetinmiyorsanız, çok ışıltılı bir gelinlik istiyorsanız pul ve payetlerle bezenmiş tasarımları tercih edebilirsiniz. Özellikle pullar çok eski dönemlerden bu yana gelinlik süslemelerinde kullanılıyor. Pul ve payetler 2 boyutlu bir görünüm sergiler. Pek çok süsleme malzemesinden çok daha hafiftir.

Çiçek

Gelinlik süslemelerinde kullanılan apliklerin hammaddesi kumaştır. Çiçekten yaprağa, fiyonktan zincire kadar pek çok şekle bürünerek gelinlikleri süslemede kullanılır. Bir gelinlikte aplik diğer süsleme malzemesi gibi çok fazla kullanılmaz. Genellikle tek bir çiçek, yaprak ya da fiyonk olarak tercih edilir.

Dantel İşlemeleri

En çok tercih edilen süsleme malzemesini merak ediyorsanız hemen açıklayalım; dantel! Yüzyıllardır dantel gelinlikleri süslemek ve daha zarif kılmak için kullanılan bir malzemedir.

dantelli gelinlik

dantelli gelinlik

Günümüzde halen dantelsiz bir gelinlik düşünülemez. İşlemeli, düz, desenli, taşlı, simli gibi pek çok çeşidi bulunuyor. Gelinliğinizi dilerseniz daha sofistike, dilerseniz daha zarif, dilerseniz daha seksi kılmak için siz de dantelden yana seçim yapabilirsiniz.

Tüy Gelinlikler

Her ne kadar çok fazla karşılaşmamış olsanız da aslında tüy gelinlik süslemelerinde sıklıkla kullanılır. Ancak diğer süsleme malzemeleri daha fazla talep gördüğünden tüylü gelinliklerle çok sık karşılaşmazsınız.

Soğuk Havalarda Bolero

Gelinliklere bambaşka bir hava kazandıran bolero da bir aksesuar olarak kabul edilir. Kış gelinleri için kurtarıcı bir yönü de var.

bolero

bolero

Çıkarılabilen bir bolero ile soğuk havada gelinliğinizle üşümeden hareket edebilirsiniz. Ancak boleronun gelinliğiniz ile aynı tasarıma sahip olması da önemli bir detay!