Sonbahar Düğünleri İçin Öneriler

Sonbahar aylarında hayalinizdeki düğünü gerçeğe taşımak istiyorsanız düğün organizasyonunuzda mekan süslemesi, gelin buketi, atıştırmalıklar ve dekoratif objelere kadar titizlikle seçim yapmalısınız. İşte sizler için sonbahar aylarına özel olarak tasarladığımız düğün temalarınız önerilerimiz!

Fener Modelleri

Sonbahar temalı düğünlerde vazgeçilmez olarak nitelendirilen bazı noktalar vardır. Bu noktalar arasında ise her zaman listenin en başında serin havalarda içinizi ısıtacak olan ve sıcak bir atmosfer yaratmanızı sağlayacak olan mumlar ve fenerler yer alır. Düğün organizasyonunuzu mumlar ve fenerler ile süslemek için sonbahardan daha uygun bir mevsim yoktur. Nikah masasına giden yol ve yemek masaları ile birlikte nikah masanızın üstünü mumluk, şamdan, fener gibi dekoratif objeler ile süsleyebilirsiniz.

Aynı zamanda sonbahar aylarının temasına uygun olan nikahınızın kıyılacağı masanızda beyaz rengi yerine ahşap mobilyalar ve kahverengi tonlarını ağırlıklı olarak kullanabilirsiniz. Masa üstü süslemeleri için ise alternatif fikirler arıyorsanız, elmaları mumlara yuva olarak yerleştirebilirsiniz. Elmalar, ufak tea-lightlar içerisine girecek şekilde oyularak değil doğal bir şekilde üzerinden girecek şekilde yaratılmalıdır. Böylelikle basit bir şekilde mumlar ise etrafı ısıtırken elmalar ile hoş kokular elde edebilirsiniz.

sonbahar düğünleri için temalar

sonbahar düğünleri için temalar

Dökülen Yapraklar

Sonbaharın sembolü haline gelen dökülen yaprakları düğün temanızda kullanarak ufak bir detay sayesinde büyük bir romantizm ve kızıllığı elde edebilirsiniz. Düğün davetiyesi, düğün akış programı ve menüsünü misafirlere sunan bildirimde, nikah hediyeliklerinin süslenmesinde sonbahar yapraklarının motiflerini kullanabilirsiniz.

Düğün organizasyonu hilesi olarak her servis içinde ait olan davetlinin isminin yazdığı tek bir dal yaprak koyarak misafirlerinizin kendisini daha özel hissetmesini sağlayabilirsiniz. Sonbahar düğünü için mekanınızı seçtikten sonra düğününüzde yaprak kullanımını kendi zevklerinize göre çeşitlendirebilirsiniz.

Renk Uyumu

Sonbahar aylarında gelin olacaksanız, gelin buketinde ve saçlarınızın aralarında portakal nergisi, çuha çiçeği, şeker tabağı çiçeği, bahçe menekşesi, zinya gibi sonbahar aylarını yansıtan çiçekler kullanabilirsiniz. Sonbahar ayları çiçek çeşitleri açısından zengin olmadığından dolayı kullanabileceğiniz en ideal çiçek çeşidi cam çiçekleridir.

Düğününüzün içerisinde yer alan diğer renkler ile uyumu yakalayarak sonbaharın ruhunu en iyi şekilde temanız içerisinde yansıtabilirsiniz. Turuncu, kırmızı ve mor çiçek çeşitlerinin arasına yeşil yapraklar eklemeyi ise unutmamalısınız. Unutmamanız gereken bir diğer nokta ise damadın yakasındaki çiçeğin turuncu renk ağırlıklı olması ve elinizde buketinde bu çiçeğin tonları ile uyumlu olması gerektiğidir.

sonbahar düğünleri

sonbahar düğünleri

Atıştırmalıklar

Sonbahar düğünlerinizde alışılmış olan klasiklerin dışına biraz çıkmak istiyorsanız kendi tarzınızı öncelikle hayalinizde belirlemiş olmanız gerekiyor. Örneğin hayalinizde nikah şekeri ile ilgili ufak değişiklikler yapmak var ise bunu kolay bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Nikah şekeri kullanmak yerine misafirlerinize ev yapımı olan elma şekerleri ikram edebilir ve sunumunu ağaç dalları üzerinde yapabilirsiniz.

Son yıllarda sonbahar temalı düğünlerde özellikle nikah şekerleri yerine meyveler tercih ediliyor. Gece sonlarında ise düğün yaptığınız mekanın açık olan bir alanında barbekü yaparak sucuk – ekmek partisi yapabilir, hemen ardından ise fincan içerisinde çorba ikram ederek misafirlerinizin gönlünde taht kurabilirsiniz. Böylelikle düğün boyunca içilen alkollerden sonra kimse çorbacı aramak zorunda kalmaz.

Yaratıcılık

Organizasyon yöntemleri arasında yer alan iki ayrı değişik fikri uygulayarak büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Balkabağı ve nar kullanarak bu fikirleri uygulayabilirsiniz. Örneğin düğün pastanızın ve düğün süslemelerinizin arasında nar tercih ederek misafirlerinizin gözüne ve damak zevkine hitap edebilirsiniz. Masalarınızın numaralandırılması için ise masa üzerine vazo ya da soğuk içecekleri saklayabilmek için buz çanağı olarak balkabağı kullanabilirsiniz.