Sizce de Sıra Pastada Değil mi?

Düğün pastanızı ve düğün pastanızı yapacak olan firmayı nasıl seçeceksiniz? Düğün pastası modelline karar verirken pastayı yapacak pastaneyi ya da firmayı bulmak da en az onun kadar önemlidir. Hayalinizde canlandırdığınız pastayı tam anlamıyla ifade etmelisiniz ki pastayı yapacak olan şef de sizin hayallerinize uygun bir pasta yapabilsin. Düğün pastasına karar vermeden önce geniş kapsamlı bir araştırma yapın. Pastaya karar verdikten sonra kafanıza takılanları ve istediğiniz detayları pasta şefiyle paylaşmak için randevunuza gidin.

Referanslarını Öğrenin

Pastanızı yapacak olan firmaya ya da pastaneye referanslarını sizinle paylaşmasını isteyin. Daha önce yaptıkları düğün pastalarının resimlerini inceleyin. Böylelikle pasta firmasının stilinin size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Pasta işinde uzman firmaların zengin kataloglarının olması gerekir.

Pastayı Tadın

Günümüzde pastanın görselliğini korumak ve daha hoş bir görüntü oluşturmak için kullanılan şeker hamuru pastanın işçiliği çok olmasını nedeniyle daha hoş görünmesini sağlar. İşçiliği daha az olan meyve ve çikolatadan oluşan pastanın tadı daha lezzetli ve hoştur. Malzemesini, tasarımını ve kullanılacak süsleri siz seçseniz bile düğün gününden önce mutlaka siparişini verdiğiniz düğün pastasının tadına bakmayı talep edin pasta firmasından. Bu küçük tadım hem en özel gününüzde kötü bir sürprizle karşılaşmamanızı sağlar hem de stresli ve gergin düğün öncesinde küçük ve tatlı bir mola olur. Ayrıca hem lezzetli bir pasta hem de şık bir görsellik istiyorsanız pasta bütçenize ekleme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden pasta işine özenli ve dikkatli yaklaşın.

sıra düğün pastasında

sıra düğün pastasında

Özel Tasarımlar Hakkında Bilgi Alın

Pastanızı yapacak olan firma ya da pastanede çalışan şefe mutlaka sizin için ne gibi özel tasarımlar yapacağını sorun. Örneğin sizin ve eşinizin birlikte olduğu bir resmi pastaya uygulayabilir mi ya da gelinliğinizde bulunan dantel detaylarını pasta üzerinde kullanabilir mi? Bu sorunların yanı sıra sizin düğün temanıza uygun orijinal bir pasta yapabilir mi mutlaka öğrenin.

Hazırlık Sürecini Sorun

Pastanızı hazırlayacak olan firmaya düğün pastasını ne zaman teslim edeceklerini sorun. Unutmayın ki işçiliği ince olan ve çok katlı pastaların yapımı uzun sürelidir. Özellikle size ve düğün temanıza uygun orijinal bir pasta yaptırmak istiyorsanız düğünden birkaç ay önce pastanızı yapacak firmayla ya da pastaneyle irtibata geçin.

Teslimat

Pastanızı yapan firmaya teslimatın yan sıra kurulumu da yapıp yapmayacaklarını mutlaka sorun. Genel olarak pastane firmaları teslimatı yapar, kurulumu ise eğer anlaşma yaptıysanız organizasyon yapan firma çalışanları yapar. Fakat böyle bir firma ile çalışmayacaksanız pastanızı yapan firmadan kurulumu da yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu ayrıntıyı asla göz ardı etmeyin.

düğün pastaları

düğün pastaları

Ek Masraflar Nelerdir?

Düğün pastasının süslemesinde sınırsız seçenek var. Mevsim çiçeklerinden midye kabuklarına, inci boncuklardan gelin ve damat figürlerine, kelebeklerden fiyonklara, uğur böceklerinden nazar boncuklarına kadar istediğiniz her şeyle süsletme şansınız var. Düğün pastasına yaptırmak istediğiniz her ekleme ücrete eklenecektir. Bu yüzden pasta şefinizle ekstraları mutlaka görüşün. Örneğin yaz aylarında evlenecekseniz pastayı soğuk bir dolapta bekletip, maket bir pasta keserseniz bunun ücreti ne olur pastaneye sorup öğrenin.

Pasta Süsleri Nasıl Olmalı?

Günümüzde bazı pasta firmaları pasta süslerinin fiyatlarını ayrı olarak yapıyor. Bu tarz pasta firmalar genellikle pastanın ücretini dilim üzerinden değerlendiriyor. Yani pastanız kaç dilim olursa pastanın süsü de o oranda olacaktır.

Saklama Koşulları

Tüketilme anına kadar pasta nasıl korunacak mutlaka öğrenin. Özellikle yazın evlenecek çiftler bu detaya dikkat etsin. Pastayı yapacak olan firmaya tezgah, tepsi ve bıçak gibi ekipmanları olup olmadığını sorun. Aksi taktirde pasta kesme anında kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.