Nikah Başvurusunda Dikkat Edilecekler?

Hayatınızı eşiniz ile birleştirme kararı aldıktan sonra bazı bürokratik işlemleri halletmeniz gerekebilir. Eğer tüm bu işlemleri kuralarına uygun şekilde yaparsanız daha hızlı bir evlilik süreci geçirebilirsiniz. Evlilik ile birlikte hayatınıza girmeye başlayan bu bürokrasiye karşı gerekli olan donanımı sağlarsanız evlendirme dairelerinde uzun süreler boyunca vakit kaybetmezsiniz.

Başvuru İçin Bilinmesi Gerekenler?

Evlilik işlemlerinizi başlatmak istiyorsanız yaşadığınız ilçenin ya da semtin nikah memurluğuna en az 4 ay önce çift olarak giderek şahsi bir şekilde başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca yıldırım nikahları için ise en az 24 saat önceden yine çift olarak başvuru yapmanız gerekiyor.

nikah başvurusu

nikah başvurusu

Evlilik için istenilen sağlık raporları özenli ve titiz bir şekilde hazırlanması gereken bir prosedürdür. Evlenmek isteyen çiftlerin ilerleyen dönemlerdeki mutluluğu ve çocuklarının sağlığı için bu prosedür önemlidir.

Evlenmeden önceki soyadlarını kullanmak isteyen gelin adayları, başvuru esnasında kayıt masasından alabilecekleri soyadı dilekçesini doldurarak bu taleplerini beyan edebilirler.

Mal ayrılığı talep etmek isteyen çiftler ise noterde yaptırdıkları “Mal Ayrılığı Sözleşmesi” belgesini başvuru dosyalarına eklemelidirler.

Evlilik dosyaları arasında bulunması gereken dosyaları tamamladıktan sonra nikah gününüzü almak için müracaat yapabilirsiniz. Eksik evraklar ile gittiğiniz takdirde ise müracaatınız geri çevrilecektir.

nikah başvurusu nasıl yapılır

nikah başvurusu nasıl yapılır

Müracaat yapıldıktan sonra sonra en erken 1 gün sonrasına gün verilebilmektedir. Müracaat tarihinde yasalar gereğince evlilik akdi yapılmaz.

Nikah şahitlerinin sizleri tanıyor olması ve T.C. kimlik numaralarına sahip olmaları zorunludur. Nikah şahitlerinin anne ve baba gibi birinci derece yakınlar arasından seçilmesi şartı vardır.

Bahar ve yaz aylarında evlilik yapmayı düşünüyorsanız bu tür mevsimlerde yaşanan yoğunluklardan dolayı nikah tarihiniz bir sonraki zamana ertelenebilir. Nikahınızı evlendirme dairesinde ya da nikah töreninin yapılmasını istediğiniz mekanda yapabilirsiniz.