İlk Dans İçin Seçenekler

Bazı kişiler için dans etmek oldukça gergin sonuçları beraberinde getiren bir eylemdir, bazıları içinse bir tutku. Düğün için ilk dans seçimi yaparken de bundan dolayı bir gerginlik meydana gelebiliyor.

Koreografiyi Son Anda Tekrar Etmeyin

Genel olarak düğün dansları 4 dakika üzerinde yapılmaktadır. Burada önemli olan şeyse anın tadını çıkarmaya çalışmak. Çiftlerin ilk dans için son provasını 5 saat önce yapması yeterli olacaktır. Daha sonrasında hiçbir şekilde prova yapılmamalı. Böylece çift gereksiz gerginlikler ile uğraşmak zorunda kalmazlar.

Dans Müziğini Doğru Seçin

Düğün için dans müziği seçilirken mümkün olduğu kadar çiftin ikisinin de sevdiği ve onlar için anlam ifade eden tarzda bir müzik seçmek gerekmekte. Ayrıca müziğin sözlerine de dikkat edilmeli. Romantik olarak başlayan bir şarkı ayrılık acısı anlatabilir. Ya da aşırı hareketli şarkılar kabarık etekli bir gelinlik giyen gelinin hareketleri yapmasını zorlaştırabilir. Aşırı ağır ilerleyen parçalarda ise özellikle de ayak hareketleri yapılırken çiftler düşündüklerinden çok daha fazla yanılırlar.

Dans Ayakkabısı Seçimi

Koreografi seçimi yapılırken yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi çiftin gelinlik ve damatlık modelini eğitmene anlatılmalı. Ve son provanın mutlaka gelinlik ve damatlıkla yapılması gerekmekte. Düğün dansı seçimi yapılırken ayakkabının da doğru modelde olması büyük bir önem taşıyor. Gerekiyorsa düğündeki dansa özel bir ayakkabı yaptırılmalı. Bu sayede gelin ve damat danslarını çok rahat bir şekilde yapabilirler.

Dansı Mutlaka Kaydedin

Her bir dersi mutlaka video olarak kaydetmelisiniz. Böylece eve gittiğiniz zaman videoyu inceleyerek tekrar etme şansınız bulunuyor. Düğün gününde ise videoyu çeken kişinin mutlaka her bir adımı dikkatli olarak çekmeli. Çok yakından yüze odaklanmış bir çekim yapmak yerine boydan çekim yapılmalı. Böylece düğün günü yapılan dans ile alakalı bütün ayrıntılar belirlenecek.

Teknik Detayları Belirleyin

Düğün dansı için sahneye çıkış müziği, süre ve zamanı mutlaka düğünün yapılacağı salonun yetkili kişisine bildirilmelidir. Dansın müzik CD’sinden en az 2 kopya yapılmalı. Böylece herhangi bir sorun meydana gelmesi de engellenmiş olur.