Gelinlikte Mükemmele Giden Yol

Profesyonel moda tasarımcıları ve terziler gelinlik modellerinin yakası, gövdesi, beli, kol ve etek uzunlukları hakkında tecrübelerini masaya yatırarak uzun ve detaylı açıklamalarda bulunabilirler. Ancak profesyonellerin yapmış olduğu bu açıklamalar çoğu zaman bunaltıcı ve yorucu bir sürece sizleri çekebilir.

Kalbinize Kulak Verin

Vücut şeklinize göre kusursuz bir şekilde giyinmek istiyorsanız bunu başarabilmek tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Bu olayın tüm gizemi orantılarda gizli yatmaktadır. Ön kısıma çıkartmak istediğiniz noktalar için ışık ve çizgileri doğru şekilde kullanmanız yeterli olacaktır. Vücudunuzda kusurlu olarak adlandırdığınız noktalar için kaygı duymaya devam etmeyin.

gelinlik

gelinlik

Örneğin boyun bölgesinden bağlı bir gelinlik modeli kullanırsanız ilgiyi alt kısımlarınızdan üst kısımlara yani omuz bölgenize doğru çekebilirsiniz. Kısa boylu bir gelin iseniz prenses tarzı bir gelinlik modeli giyerek dikey çizgiler sayesinde boyunuzun olduğundan daha uzun gözükmesini sağlayabilirsiniz.

gelinlik modeli

gelinlik modeli

Burada bilmeniz gereken en önemli nokta çizgilerin geçtiği yerlere göre porsiyonlar yarattığıdır. Bu porsiyonlar orantının algısında büyük değişikliklere yol açabilir. Yatay şekildeki bir çizgi sizi olduğunuzdan daha geniş gösterebilirken, dikey şekildeki bir çizgi sizi olduğunuzdan daha uzun gösterebilir. Çapraz çizgiler ise genişliği dağıtarak dikkatleri vücudunuzun farklı bölgesine doğru yönlendirir. Bu sebeple V yakalı gelinlik modelleri her zaman inceltici etkiye sahiptir.

Ne Tür Gelinlik Tercih Etmeliyiz?

Tüm gelin adaylarının öncelikli olarak bilmesi gereken nokta A-tipi olarak adlandırılan gelinliğin pek çok kişiye yakıştığıdır. Kalça kısımlarından aşağıya doğru açılarak inen bu gelinlik modeli, Türk kadınlarının büyük problemleri arasında yer alan kalça kısımları ve karın bölgesini yumuşak bir şekilde kapatır. Aynı zamanda A-tipi gelinlik modelleri arasında pek çok farklı renk seçeneği de bulunmaktadır. Armut tipli vücut hatlarına sahip olan gelinler de A-tipi gelinlikleri giyebilirler.

Dramatik Bir Stil

Dramatik ve romantik bir stil yaratmak istiyorsanız balo tipi gelinlikleri tercih edebilirsiniz. A-tipi gelinlik modellerine benzeyen bu gelinlikler omuz kısımlarının hacimli olduğu uzun kollu gelinlik tiplerine göre daha orantılı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Vücudunun Üst Kısımları Geniş Olanlar

Vücudunuzun üst kısımlarının alt kısımlara göre daha geniş olduğunu düşünüyorsanız korseli gelinlik, üst bedende v çizgiler ve diz altı etekler sizin için ideal olacaktır. Vücudunuzu sıkıca saran bir korse tipi gelinlik ile fazlalıklarınızı toplayabilir ince kalan alt kısmınızı da ön plana çıkartabilirsiniz. Ayrıca balo tipi gelinlikler ile de alt ve üst beden ölçülerinizi dengeleyerek orantılı bir stil yaratabilirsiniz.

pembe gelinlik

pembe gelinlik

Vücudunuzda en dikkat çekici yerin göğüsleriniz olduğunu düşünüyorsanız, düşük belli bir gelinlik modeli giyerek dikkatleri üst kısımlara doğru çekebilirsiniz. Düşük belli gelinlikler kısa bele sahip gelin adayları için de idealdir. Fakat bel kısmınız uzun ve bacaklarınız da kısa ise boyun bölgenizi uzatmak gibi bir etki yaratmak isteyebilirsiniz. Bunun için kraliyet modeli gelinlikler tercih edebilirsiniz.

Daha Uzun Gözükmek İsteyenler

Kadınların büyük bir çoğunluğu her zaman daha ince ve uzun gözükmek isterler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken ise çizgileri ve porsiyonları anlamak olmalıdır. Vücudunuz orantılı olarak bölünmüyor ise bile bu sorunlardan büyük ölçüde bu yöntemler sayesinde kurtulabilirsiniz.

pembe gelinlik modeli

Eğer bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız kraliyet tipi gelinlik modeli seçerek bedeninizin alt kısımları olduğundan daha uzun gösterebilirsiniz. Aynı zamanda gelinlik altına seçeceğiniz ayakkabıyı da topuklu olarak seçerek boyunuzun genel olarak uzun gözükmesini de sağlayabilirsiniz. Eğer topuklu ayakkabılara alışkın değilseniz kalın topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz.