Gelinlikle İlgili Soramadığınız Soru ve Cevaplar

Gelin adaylarının akıllarında kimseye soramadıkları pek çok farklı soru yer almaktadır. Kimi sorular gereksiz olabilirken, kimi sorular ise oldukça önemli ve kritik sorulardır. Sizler ile bu yazımızda gelinlik hakkında bilmeniz gereken ufak noktaları paylaşıyoruz.

Gelinliği Hangi Taraf Alır?

Türk örf ve adetlerimize göre gelinliği erkek tarafı, damatlığı ise gelin tarafı alır. Bu ailelerin birbirlerine yakınlaşması için bir fırsat olduğu gibi aynı zamanda ufak bir jesttir. Fakat bazı durumlarda gelin ve damatlar aralarında anlaşarak kendi kıyafetlerini kendileri satın alırlar. Eğer bu tür bir isteğiniz var ise aranızda anlaşma yapabilirsiniz.

Gelinlik Seçmeye Kayın Valide Gider mi?

Gelinliğiniz erkek tarafından alınacak ise kayınvalideniz ile alışverişe gitmeniz şarttır. Gelinlik seçiminde kayın valideniz de anneniz kadar heyecanlanarak size eşlik edecektir.

gelinlik modeli

gelinlik modeli

Fakat gelin ve kayın valide arasındaki sürtüşmeler gelinlik seçimi aşamasında ortaya çıkabilir. Bu tür sürtüşmeler yaşamamak adına karşılıklı olarak fikirlerinizi paylaşmalı ve ortak bir noktada buluşarak en uygun gelinlik modelini seçmelisiniz.

Gelinlik Nasıl Saklanmalı?

Gelinliğinizi düğün gününüze kadar güvenilir bir şekilde saklayabilmek istiyorsanız bunun için en doğru yöntem satın almış olduğunuz moda evini kullanmak olacaktır. Gelinlikler oldukça fazla yer kapladığı için evinizde düğün tarihine kadar bu gelinliği muhafaza edebilmeniz mümkün olmayacaktır. Gelinliğinizin temiz kalmasını ve kırışmamasını istiyorsanız uygun boyutlardaki bir elbise kılıfı içerisinde dolaba koymadan saklayabilirsiniz.

Gelin Makyajı Yapılırken Gelinlik Nasıl Korunmalı?

Gelin saçı ve makyajı gelinlik giymeden önce yapılmalıdır. Saçınızı ve makyajınızı yaparken üzerinize düğmeli bir gömlek ya da elbise giyerseniz çıkartırken yapmış olduğunuz bu bakımların bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

gelinlik koruması

gelinlik koruması

Bir diğer konu ise gelinliğinizi saç ve makyaj yaptığınız odada bulundurmamanız gerektiğidir. Makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünler uçuşarak gelinliğinizi kirletebilirler.

Gelinlikle Tuvalete Nasıl Gidilir?

Düğün günü hazırlamış olduğunuz mekanda temiz ve yerleri olmayan bir tuvalet olmasını talep etmelisiniz. Tuvalete girdiğiniz zaman tarlatanınız var ise onu metal kısımlardan tutarak etek kısmını havaya kaldırabilirsiniz. Eteğiniz kabarık bir model değil ise ve tarlatan kullanmıyorsanız içten dışarıya doğru katlayabilirsiniz.

Düğünden Sonra Gelinlik Nasıl Saklanır?

Düğün sonrasında ilk yapmanız gereken şey gelinliğinizi kuru temizlemeye vermek olmalıdır. Çünkü güzel gelinliğiniz gece boyunca oldukça kirlenmiş olacaktır. Kuru temizlemeden sonra ise gelinliğinizi sererek, asarak ya da dikdörtgen bir şekilde kutuda ikiye katlayarak uzun yıllar boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Gelinlik Lekelenirse Ne Yapmalıyım?

Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman öncelikle soğuk kanlı hareket etmelisiniz. Leke ufak tefek ve açık renkli bir leke ise yapabileceğiniz en iyi şey bu lekeye hiçbir şekilde müdahale etmemek olacaktır. Aşırı şekilde belli olmayacak bir lekeye müdahale yaparsanız lekenin daha fazla belirginleşmesine yol açabilirsiniz.

gelinlik

gelinlik

Fakat çikolata, şarap ya da yemek sosu gibi renklerde lekeler meydana geldiyse leke çıkarıcı spreyler ve mendiller kullanabilirsiniz. Leke kurumadan önce leke çıkarıcı uygulayarak başarılı bir şekilde lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Gelinlik Satılır mı?

Uzun yıllar sonra bile siz ve çocuklarınız için oldukça anlamlı olacak olan bu şık elbisenizi satmanız pek tavsiye edilmiyor. Fakat illa gelinliğinizi satmak istiyorsanız bu işi yapabileceğiniz gelinlik sitelerine ilan bırakabilirsiniz.

Damat Düğünden Önce Gelinliği Görmeli mi?

Damat adayları gelinlik seçimi konusuna kendi zevklerine de danışılmasını istiyor. Fakat diğer yandan ise adetlerimize göre damadın gelini düğünden önce gelinlik ile görmesi hoş karşılanmıyor. Bu konuda seçim tamamen size kalmış durumda.