Gelinliğinizin Kalitesi

Sadece tek bir gece giyeceğiniz gelinlik modeliniz bugüne kadar aldığınız elbiseler arasında en kalitelisi olmalıdır. O gün giyeceğiniz gelinlik hayatınızın sonuna kadar size eşlik edecek olan fotoğraflarda yer alacaktır. Son derece önemli bir seçim olan gelinlik seçimi konusunda sizlere 4 ayrı ipucu veriyoruz.

Gelinlik Alışverişi

Bir gelinliğin kaliteli olduğunu gösteren en önemli ayrıntı kumaştır. Kumaş seçiminizi her zaman rahatlığına ve sevdiğiniz kumaşlara göre yapmalısınız. Kumaş kalitesi ise iyi bir tasarımcı ya da terzi olmadığınız sürece anlayabileceğiniz bir nokta değildir. Fakat gelinlik alışverişi yapmadan önce ufak bir kumaş araştırması yaparsanız bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

gelinlik

gelinlik

Abiye elbise satan mağazalardaki elbiselerin kumaşlarına dokunarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer ön bilgi istiyorsanız dokunmuş olduğunuz kumaşın ipek saten yumuşak ve kaygan, ipek kısmında ise biraz daha sert ve kaygan şifonun ise yumuşak ve pamuksu bir his uyandırması gereklidir.

Malzemelerin Kalitesi

Kumaş kalitesini belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta gelinlik malzemeleridir. Gelinlik üretiminde kullanılan tüm malzemelerin detaylarını kesinlikle öğrenmeli ve el işçiliği ile dikildiğine emin olmalısınız. Swarovski, boncuk, inci, Fransız dantel, tüyler, aplikler veya çiçeklerin tamamı gelinlik kumaşına eklenebilecek olan malzemelerdir.

gelinlik modeli

gelinlik modeli

Örneğin aplik gelinlik kumaşından yapılan üç boyutlu tasarımdır. Ucuz olması için gelinlik kumaşından değil de benzeri bir kumaştan yapılır ise renk ve doku farklılıkları ortaya çıkar. Bu farklılıklar ise gelinlik modelinizin daha basit ve ucuz gözükmesine yol açar. Plastik süslemelerden ise basit görünümlerinden dolayı her zaman uzak durmalısınız.

Gelinlik Dikişleri

Dikiş konusunda tecrübeli olan gelinlikçiler her zaman en iyi yardımcılarınız olacaktır. Güvendiğiniz ve dikiş konusunda tecrübeli bir yakınınız yok ise gelinliğin iç kısımlarına bakabilirsiniz. İç kısımdaki dikişler dış kısımdakiler kadar kusursuz ve temiz dikilmiş ise, parçaların birleşme noktaları eşit, aynı hizada ve düzgün ise kaliteli bir gelinlik ile karşı karşıyasınız demektir.

dikişler

dikişler

Dikişlerin aynı zamanda vücudunuz üzerinde nasıl durduğuna da dikkat etmelisiniz. Gelinliğin kalıbı vücudunuza tam olarak oturmalı ve asla potluk yapmamalıdır. Straplez model bir gelinlik giyiyorsanız asla aşağılara düşmemelidir. Aksi takdirde gece düğününüzde dans ederken sürekli olarak elinizde düzeltmek zorunda kalırsınız.

Terzi Referansları

Kaliteli bir gelinlik için çalışacağınız terzinin referansları ve tecrübeleri önemlidir. Terzi hakkında pozitif ve negatif durumları merak ediyorsanız referanslarına göz atmalısınız. Daha önce yapmış oldukları çalışma örneklerini isteyerek dikkatlice incelemelisiniz.