Gelinliği Almak İçin 3 Yöntem

Gelin adaylarının büyük bir çoğunluğunun akıllarında soru işareti olarak kalan bu soruyu uzmanların rehberlerinden topladığımız bilgiler ile sizlere sunuyoruz. Gelinlik üretiminde en yaygın olan 3 yöntemi ve bu yöntemlerin neler olduğunu sizler ile bu rehberimizde paylaşıyoruz. Eğer gelinliğinizi nasıl almanız gerektiğini merak ediyorsanız cevaplar aşağıda yer alıyor.

Hazır Modeller

Gelinlik beğenmek için bir moda evine gittiniz ve onlarca farklı gelinlik arasından sizin stilinizi yansıtabilecek olan modeli buldunuz. Gelinlik alışverişinizde yanınızda olan sevdiklerinizin de tavsiyeleri ile son kararınızı verdiniz.

gelinlik

gelinlik

Denemiş olduğunuz gelinliğin profesyonellerin tabiri ile demo modelini alarak gitmiyorsunuz. Öncelikle terzi tarafından vücut ölçüleriniz alınıyor ve o modelin üretildiği kalıp sizin vücut ölçülerinize göre tekrardan ölçülendiriliyor. Sonuç olarak beğenmiş olduğunuz model tamamen size özel olarak tekrardan üretiliyor. Dikim esnasında ise en az 3 ya da 4 kez prova yapmak durumunda luyorsunuz. Düğününüze en az 3 ay kala gelinlik seçimi yapmanız bu açıdan sizler için faydalı olacaktır.

gelinlik  modeli

gelinlik modeli

Bu yöntem sayesinde vücudunuzdaki ufak tefek kusurları kapatarak ekleme ve çıkarmalar yapabiliyorsunuz. Yöntemin en avantajlı yönü ise iki gelin aynı modeli kullansa bile ortaya çıkan gelinlik modeli bir diğerinden tamamen farklı oluyor.Bu tür gelinliği kişisel zevklerine ve stiline uygun gelinlik arayan, ufak vücut kusurlarını gizlemek isteyenler ve seçim ile prova dönemlerine ait ayırmak isteyenler seçebilirsiniz.

Hazır Modellerde Değişiklik

Mevcut gelinlik kalıplarından üretilen bu tür modellerin tamamı mağazalarda yer alıyor. Mağazalara giderek gelinliğinizi deneyip beğendikten sonra satın alabiliyorsunuz. Vücut ölçülerinize uygun hale getirebilmek için ise ufak tefek tadilatlar yaptırtabiliyorsunuz. Tadilatların süresi ise 1 ay ile 3 ay arasında değişebiliyor. Gelinlik düğün gününe kadar satın almış olduğunuz mağazada muhafaza ediliyor. Düğün günü geldiğinde ise gelinliğiniz uzmanlar tarafından üzerinize giydiriliyor.

hazır model

hazır model

Bu yöntemin avantajı ise, zaman kaybı yaşamamanız oluyor. Gelinliğin en son halini doğrudan işin en başında görebilmeniz büyük bir lüks oluyor. Düğün döneminin yoğun temposu arasında gelinlik modeli düşünmek zorunda kalmıyorsunuz. Böylelikle iş hayatı ve evlilik hazırlıkları arasında gidip gelirken gelinlik konusundaki endişeleriniz kayboluyor.Yoğun iş hayatına sahip olan ve kendi vücut tipine uygun gelinliğin hangisi olduğundan emin olan gelin adayları, bu tür bir yol izleyerek kendilerine düğün gününden en az 3 ay önce gelinlik satın alabilirler.

Özel Gelinlik Dikimi

Gelinlik satın alma yöntemleri arasında en fazla tercih edilenlerden birisi budur. Daha önce beğenmiş olduğunuz bir ya da daha fazla gelinlik modelinin fotoğrafını alarak karşınızdaki kişiye sağlıklı bir şekilde aktarıyorsunuz. Tasarımcınız ise model süsleme, kalıp ve kumaşa kadar her konuda size danışarak harekete geçmeye başlıyor. Bu yöntemi kullanarak gelinlik satın almak istiyorsanız düğün gününüzden en az 6 ay önce harekete geçmiş olmanız gerekiyor.

özel gelinlik modeli

özel gelinlik modeli

Kişiye özel tasarım gelinliklerin en büyük avantajları ise gelinlik üzerindeki en ufak ayrıntıya kadar kendi zevklerinizi uygulayabilmeniz oluyor. Böylelikle tasarım tamamlandığı zaman ortaya tamamen size özel bir gelinlik modeli çıkmış oluyor. Fakat uzun ve zahmetli hazırlık aşaması, memnuniyet garantisinin olmaması ve yüksek maliyeti bu yöntemin dezavantajları arasında yer alıyor.

gelinlik

gelinlik

Eğer bu yöntemi tercih ederek gelinlik sahibi olmak istiyorsanız mutlaka bol vaktiniz olmalı ve profesyonel bir tasarımcı ile çalışmalısınız. Üretim kısmı zorlu olan fakat tüm bu zorluklara değebilecek güzellikte gelinlik modellerinin ortaya çıktığı bu yöntem aynı zamanda oldukça zevkli bir süreç yaşamanızı da sağlayacaktır.