Gelin Saçında Bilmeniz Gerek 10 Şey

Düğünde kusursuz görünmenin yolu gelin saçı ve gelin makyajından geçer. Güzelliğinizi ön plana çıkarak küçük detaylar muhteşem görünmenizi sağlayabilir. Önce gelin saçından başlayalım. İşte saçınızı yaptırmadan önce harfiyen uygulamanız gereken 10 altın kural…

Saçlarınız Hazır mı?

  • Düğün gününden 2 ay önce saçlarınıza bakım yapmaya başlayın. Badem yağı gibi saçları besleyen bakım ürünleri kullanabilir ya da bakım kürleri uygulayabilirsiniz. Sağlıklı ve parlayan saçlara sahip olduğunuzda bu çabanın boşa gitmediğini anlayacaksınız.
  • Saçlarınızı yoğun bakıma aldığınız bu 2 aylık süreçte az da olsa saça zarar veren tüm işlemlerden uzak durun. Fön, maşa, saç düzleştirme gibi işlemlere 2 aylık mola vermelisiniz.
saç modeli

saç modeli

  • Gelin başı modeline ne kadar erken karar verirseniz o kadar iyi… Çünkü saçlarınızı kestirmek ya da boyatmak isteyebilirsiniz. Boyama ve kesim işlemlerini düğünden en az 2 hafta önce yaptırmalısınız. Çünkü ortaya çıkan sonuçtan memnun kalmayabilirsiniz ve yeni bir saç modeli ya da rengi için size zaman gerekebilir.

Gelin Başı

  • Seçtiğiniz gelin başı modelinin size yakışıp yakışmadığına daha net karar vermeniz için mutlaka önce saç provası yapın. Böylece düğün gününde kuaföre kendinizden ve seçtiğiniz saç modelinden emin bir şekilde gitmiş olacaksınız. Ayrıca istediğiniz modelin yapılmasının kaç dakika süreceğini de biliyor olacaksınız.
  • Saç provasında saçınızı hemen bozmayın. Böylece modelin çabuk bozulup bozulmadığını, rahat hareket edip edemediğinizi öğrenmiş olacaksınız. Özellikle aksesuar kullanacaksanız aksesuarları da prova sırasında mutlaka takın.
gelin başı

gelin başı

  • Saç provasına gittiğiniz gün gelinliğinizle benzer yakaya sahip bir kıyafet giymeniz de önemli… Straplez, kalın askılı ya da tek askılı kıyafet gelinliğinizle saçınızın ne kadar uyumlu olduğu konusunda da size fikir verecektir. Kıyafetinizin de gelinliğinizle aynı renk (beyaz veya krem rengi) olmasına özen gösterin.
  • Duvaktan önce gelin başı modeline karar verin. Seçtiğiniz saç tasarımına uygun bir duvak almanız güzelliğinizi daha fazla ön plana çıkaracaktır. Pek çok gelin adayının gelin başı sonrasında uyumsuz duvak problemi yaşadığını unutmayın.

Saçların Yıkanması

  • Düğünün olacağı günün sabahında saçlarınızı yıkamanız çok kaygan olmasını beraberinde getirir. Haliyle saçlarınıza bir şekil vermek güçleşebilir. Bu yüzden saçlarınızı düğün günü değil bir gün önce yıkamanız gerekiyor. Bu esnada çok fazla saç kremi kullanmayın!
saçların yıkanması

saçların yıkanması

  • Düğün günü yanınıza küçük bir çanta alın. Bu çantaya bol miktarda firkete, saç spreyi, tarak ve tel toka alın. Böylece sürpriz bir rüzgar ya da benzeri durumda saçınızın bozulan kısmını hemen düzeltebilirsiniz.
  • Gelin başı ve gelin makyajı randevunuzu planladığınız saatten yarım sat önceye alın. Bu yarım saatlik zaman dilimi istenmeyen nahoş sürprizler nedeniyle yaşayabileceğiniz aksilikler durumunda panik yaşamanızı önler. Geç kalma stresi yaşamamak için tedbirli davranmanızı tavsiye ederiz.