Gelin Saçı İçin 7 Öneri

Yıllarca bu anı beklediniz ve her modeli gözünüzde canlandırdınız. Gördüğünüz birbirinden yaratıcı gelin saçı modellerini büyülü gün geldiğinde yaptırmak için aklınıza kazıdıysanız, yapılacak tek bir şey kalır. O da bu modelleri uygulayabileceğiniz size bu modelleri uygulayabilecek uzman bir saç tasarımcısı bulmaktır. Bu seçimi yaparken bazı sorular sizin tasarımcıya karar vermenize yardımcı olabilir. Bu 7 soruyu mutlaka sorun.

1.Gelin Paketi Nedir?

Har saç tasarımcısının kendine has gelin paketi fiyatlandırmasına rastlanır. Bu fiyatları etkileyebilecek durumlar olabilir. Gelin paketinde, saç tasarımı yaptıracağınız firma için çalışan makyaj artistleri varsa makyaj fiyatın içine dâhil edilebilir. Anlaşmalı olmayan yerlerde makyaj için ücret farkı olabilir. Bazı paketlerde sadece saç tasarımı mevcut olabiliyor. Bazı paketlerde ise saç ve makyaj, ek olarak da manikür ve pedikür dâhil edilen paketler de bulunur.

gelin

gelin

Gelin paketi için fiyat araştırması yapanlar, pakete dâhil olan detayları göz önünde bulundurmalı, en duygun olacak paketi tercih etmelidir. Paket içerisinde ne kadar çok hizmet varsa daha çok parçaya bölünmemiş olursunuz. Makyajı ayrı bir ekibe, saç tasarımını ayrı bir ekibe, manikürü pedikürü farklı ekiplere yaptırmak hem bu telaşta sizi yoracak, hem de bütçeyi zorlayacaktır.

gelin saçı

gelin saçı

Teklifinizi alırken hangisi sizi daha memnun edecekse ona göre karar verebilirsiniz. Telaşlı günlerde zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmayabilir, farklı farklı yerlerden hizmet almak zaman kaybına yol açacaktır. Önerim, gelin paketi içerisinde saç, makyaj ve diğer detayları bir arada veren firmaları tercih etmeniz yönündedir. Bu şekilde birbirini tanıyan ekibe kendinizi teslim edebilir, daha uygun fiyatlarla işleminizi tamamlayabilirsiniz.

2.Saç Tasarımında Dikkat Edilecekler?

Saç tasarımı yapacaklar eşlerle boy farkını göz önünde bulundurmalıdır. Boy farkı eşit olan bayanların saçlarını kabartmak bayanın eş adayından uzun görünmesine neden olacaktır. Saç tasarımı yapılırken düğünün yapılacağı mekân önemlidir. Ayrıca saç tasarımında yüz hatlarının bilinmesi, ona göre modelin yapılması gerekir. Gelinlik modeli de tasarımda göz önünde bulundurulmalıdır. Sorunun cevabında saydığımız özelliklere değinen tasarımcılarda saç tasarımı yaptırabilirsiniz.

3.Ek Ücret Alıyor musunuz?

Düğün telaşı içerisinde saç yaptırmak için eve çağırarak hazırlığın tamamlanması ortadaki stresi azaltabilir. Bu şekilde eve gelen firmalar mevcuttur.

gelin saçı modeli

gelin saçı modeli

Bazı firmalar evlere ya da düğünün yapılacağı mekâna gelmek için farklı ücret uygulaması yapabilir. Ancak durumu ücrete dâhil etmeyen firmalar da vardır. Rahat bir ortamda saçlarınızı yaptırmak için evin en uygun ortam olacağını düşünüyorum.

4.Yanımızda Akraba Geldiğinde Ek Ücret Alınıyor mu?

Gelin adayları bu zor günlerinde yanında destek olabilecek yakınlarını ister. Bu gelin adayının kardeşi olabileceği gibi çok yakın arkadaşı da olabilir. Tasarımcılar gelin adayının yanında gelenler için farklı fiyat talep edebilirler. Ancak bunu anlaşılan fiyatın içine dâhil eden tasarımcılar da vardır. Kardeşinin veya en yakın arkadaşının saçının yapılması adettendir. Fakat bazı tasarımcılar sadece gelin odaklı çalıştığı için ücret talep edebilirler. Fiyat talep edenlerden indirim konusunda şansınızı zorlayabilirsiniz.

5.Gelin Saçı Provası Ücretli mi?

Her tasarımcının kendine has fiyat aralığı ve kuralları vardır. Kimi saç tasarımcısı prova için fiyat talebinde bulunmazken, bazı tasarımcılar provayı ek ücrete tabi tutarlar. Bana göre saç provasında titiz davranmak gerekir. Hem modelin önceden duruşunu görmüş olursunuz, hem de içinize sinmeyen yerleri önceden fark edebilirsiniz.

saç modeli

saç modeli

6.Gelin Saçı Kaç Saat Sürer?

Saçın yapımı tasarımcının hızına bağlıdır. Sırada makyaj olacağı için sürenin uzun tutulmaması gerekir. 1,5 saat ya da 2 saat sonucunda saçınızın yapılabileceğini düşünüyorum.

7. Manikür Pedikür Yapan Ekibiniz Var mı?

Firma manikür pedikür ve kaşı paket fiyatına dâhil ediyorsa ekip bulundurur. Ancak bu işleri düğünden bir gün öncesinden yaptırmak daha iyi olacaktır.