Gelin Makyajı

Düğün gününde görüntünüzün kusursuz olması için gelin makyajının da kusursuz olması gerekir. Özellikle fotoğraflarda harika görünmenin formülü, doğru şekilde yapılmış gelin makyajından geçer. Peki, gelin makyajının farkının ne olduğunu biliyor musunuz? Düğünde kusursuz görünmek için gelin makyajının olmazsa olmazlarını öğrenmeniz lazım.Gelin makyajı sadece daha ağır bir makyaj değil. Çok daha farklı malzemelerle, daha profesyonelce uygulanması gereken makyajdır. Çünkü gece boyunca akmaması fotoğraflarda parlamaması ve hepsinden önemlisi hem gelinliğinize hem de saç modelinize uygun olması gerekir.

gelin makyajı

gelin makyajı

En çok tercih edilen ya da hemen her yüz şekline uygun olan gelin makyajı ise gözlerin buğulu ve belirgin olduğu makyaj türü oluyor. Ayrıca gelin makyajında yanakların yani allığın da daha belirgin olması şart. Göz altının aydınlatılması önemli detaylar arasında yer alıyor. Fondöten seçimi yine profesyonelce yapılmalı. Çünkü dekoltenin rengi ile yüz renginiz arasında ton farkı olmamalı. Son olarak makyaj sabitleme spreylerinden de kullanılması gerekiyor.

Püf Noktalar

Gelinlerin makyaj konusunda yaptığı en büyük hata, düğünden önce deneme makyajını yaptırmaya gerek duymamaları oluyor. Bu nedenle hem makyajda kullanılacak renk tonları hem de makyaj uzmanının seçimi maalesef gelişigüzel ya da tesadüfi yapılıyor. Oysa kesinlikle düğünden birkaç gün önce deneme makyajını yaptırmanız gerekir. Makyaj bittiğinde de birkaç fotoğraf çektirmeli ve fotoğraflardaki görünümü de kontrol etmelisiniz.

püf noktalar

püf noktalar

Makyaja başlanmadan önce mutlaka makyaj bazı kullanılmalı. Baz hem makyajın daha belirgin olmasını sağlar hem de cilt kusurlarınızı örter. Böylece fondötenin çok yoğun kullanılmasına gerek kalmaz. Sadece yüze uygulanan makyaj fotoğraflarda maske takmışsınız gibi görünmenize neden olur. Bunu önlemenin yolu ise dekolteye de fondöten uygulamasının yapılmasıdır.

Hangi Mevsimde Hangi Gelin Makyajı Yapılmalı?

Eğer sıcak yaz günlerinde düğün yapacaksanız daha soft yani daha yumuşak renk tonlarına yönelmelisiniz. Kır düğünü yerine salon düğünü yapacaksanız mekan serin olacağından çok açık renklere yönelmenize de gerek kalmaz. İlkbahar veya sonbahar gibi daha serin olan mevsimlerde daha koyu tonları da tercih edebilirsiniz. Kış gelinleri makyaj seçiminde çok daha özgür olabilir.

makyaj

makyaj

Çünkü renkler konsepte her daim daha uygun olacağı gibi makyajın akması gibi bir problem de yaşanmaz. Makyajın altın kuralı; ya gözlerin ya da dudakların ön plana çıkarılmasıdır. Gelin makyajında da aynı kural geçerli. Tek farkı gözlerin ön planda tutulması durumunda yüzün geri kalanının çok da arka plana itilmemesidir. Yani daha vurgulayan bir makyaj tercih edilmeli.

Gelin Makyajını Profesyonel Kişiler Yapmalı

Düğün sona erse de düğündeki görüntünüzün fotoğraflarda ve videolarda sonsuza dek yaşayacağını unutmayın. Bu yüzden makyaj konusunu hafife almamalı ve amatör makyaj uzmanları yerine profesyonelleri tercih etmelisiniz. Ayrıca gelin makyajında daha kaliteli malzemeler kullanılmalı.

profesyonel kişiler

profesyonel kişiler

Stüdyo makyajlarında kullanılan bu malzemeler ışığa göre renk tonu değişimine uğramaz. Kolay kolay akmaz ve topaklanmaz. Parlamaz ve yüzün nemlenmesini geciktirir. Bu malzemeleri doğru şekilde kullanmak da profesyonellik gerektirir.

Nasıl Bir Gelin Makyajı Seçilmeli?

Cildinizde belirgin lekelerin olmasından endişe duymayın. Bu lekelerin görünümü, makyaj öncesi uygulanacak baz ile hafifletilir. Sonrasında kapatıcı ile lekeler nötrlenebilir ve fondöten ile tamamen ortadan kaldırılabilir.