Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her insanın ortak hayalleri arasında hayatının aşkını yaşadığı kişi ile evlenerek bir hayatı paylaşmak yer almaktadır. Ancak evlilik sürecine girdiğiniz andan itibaren bazı şartları yerine getirmeniz gereklidir. Evlilik başvurusu için de aşağıdaki belgeler tarafınızdan istenecektir.

evlenme

evlenme

Gerekli Belgeler

  1. Nüfus cüzdanınızın ve eşinizin nüfus cüzdanının aslı ile fotokopileri
  2. Çiftlerden tek bir tarafın oturduğu bölgeyi temsil eden fotoğraflı ikametgah belgesi
  3. 6’şar adet fotoğraf (bu sayı belediyelere göre değişkenlik gösterebilmektedir)
  4. Nüfus Müdürlüğü’nden alacağınız mevcut medeni halinizi belirten nüfus kayıt örnekleri
  5. Boşanma durumunun kesinleşmesinden sonra 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kararı almaları ve kesinleştirmeleri gereklidir.
  6. Çiftlerden bir taraf yabancı uyruklu biri ise Türkiye’de kendi bağlı olduğu konsolosluktan Vliayet Hukuk İşleri’ne onaylatılmış bekarlık belgesi almalıdır. Yaşadığı şehirde konsolosluğu olmayan yabancı uyruklu vatandaşlar için Ankara’da yer alan Büyükelçiliklerden bekarlık belgeleri alınabilir. Ancak bu belgenin Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gereklidir.
  7. Hükümet Tabibliği, Sağlık Ocağı ya da Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından onaylanmış olan evlenme raporları
evlilik

evlilik

Sabah 8:30 ile 11:00 öğleden sonra ise 13:30-15:00 saatleri arasında bu belgelerinizi hazırlayarak ilgili belediyelere evlilik başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız evraklarınızın tamamı pilot veya dolmakalem ile doldurulmalıdır. Evlenecek çiftlerin başvuru esnasında yan yana olmaları ve başvuru yapacakları ilgili Belediyelere birlikte gitmeleri ise zorunludur.