Evlenmeden Önceki Sorular

Gelinlik satın alırken gelinlikcinize sormanız gereken sorular hakkında ufak bir araştırma yapmalı ve bu konuda fikir sahibi olmalısınız. Eğer gelinlik diktirmeyi düşünüyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden sizler için hazırladığımız bu soruları bir kenara kaydedin ve son gelinlik provanız da sürprizler ile karşılaşmayın.

Kaç Yıldır Gelinlik Dikiyorsunuz?

Gelinlik satın almak için bir mağazayı değil de özel dikim yapan bir tasarımcıyı tercih ediyorsanız bu terzinin veya modacının tecrübesini mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.

gelinlik

gelinlik

Bu kişinin daha önce yaptığı çalışmaların örneklerini mutlaka isteyin. Gelinlik tasarım sürecini de terzinize detaylı bir şekilde anlatın. Eğer aklınızdaki gelinlik modelini tam olarak karşı tarafa aktaramazsanız sürpriz sonlar ile karşılaşabilirsiniz.

Özel Gelinlik Tasarlayabilir misiniz?

İşini iyi yapmakta olan çoğu terzi bu sorunuza olumlu yanıt verecektir ancak sizin hayalinizdeki modeli karşıdaki kişinin iyi bir şekilde algılayarak pratiğe dökebilmesi tamamen o kişinin tecrübeleri ve sizin zevklerinizi anlamasına bağlıdır.

gelinlikler

gelinlikler

En fazla kullanılan gelinlik modelleri arasından sizin zevkinize hangisi uyuyor ise bu modellerin nasıl tasarlandıklarını mutlaka belirlemelisiniz.

Gelinliği Ne Kadar Sürede Dikebilirsiniz?

Gelinlik dikilmesi uzun sürmese dahi iyi gelinlikçilerin mutlaka yoğun bir çalışma hayatları vardır. Uzayan randevu listeleri ve kumaş bekleme süreleri mutlaka olacaktır.

gelinlik modeli

gelinlik modeli

Aynı zamanda gelinliğinizi aldığınız zaman büyük ölçülerinden dolayı bu elbisenizi saklayabileceğiniz bir yer bulabilmeniz de kolay olmayacaktır. Bu sebeple gelinlik diktirdiğiniz kişiye mutlaka bu gelinliği sizin yerinize belli bir süre boyunca muhafaza edip edemeyeceklerini sorun.

Prova Ücreti

Bazı özel gelinlik dikimi yapan terziler 2 adet prova sonucunda gelinliği bitirirken bazıları ise 4 ile 5 provaya ihtiyaç duyabiliyorlar. Aynı zamanda son provanızın düğününüzden 1 hafta önce olmasını da talep etmelisiniz. Böylelikle kilo alımlarınız ya da verişleriniz konusunda son dakikalarda sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Kumaşlar Hakkında Bilgi Alın

Gelinlik fiyatlarını belirleyen unsurlar arasında gelinliğin dikildiği kumaş çeşidi bulunmaktadır. Birbirinin aynısı modele sahip bir gelinliği Fransız danteli ile süslemek isterseniz fiyatın doğrudan en az 2 ya da 3 katına çıktığını görebilirsiniz. Bu sebeple gelinlikçinizden mutlaka kumaşlar hakkında ufak bir bilgi almaya çalışın.

Abiye Elbise de Dikiyor musunuz?

Gelinlik diken özel terzilerin büyük bir çoğunluğu aynı zamanda abiye elbise üzerine de çalışırlar. Ayrıca toplu alışverişlerde oldukça iyi indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

abiye

abiye

Böylelikle anne, kayın valide, abla ve kardeş gibi yakınlarınıza düğün organizasyonunuz için şık abiye elbiseler satın almış olursunuz.

Aksesuarlar

Gelinlikçilerin büyük bir çoğunluğu gelinlik dikerken fiyatların içine duvak ve kese gibi aksesuarları da dahil ederler. Ancak çalışmış olduğunuz her terzinin ayrı fiyat uygulamaları olduğunu unutmayın ve mutlaka aksesuarların fiyata dahil olup olmadığını sorun.