Eşsiz Gelinlikler

Türkiye’nin en köklü markaları arasında Akay’ın Nişantaşındaki mağazasında sizler için hoş bir söyleşi hazırladık. Mağazada etrafımızı saran yüzlerce gelinlik ve aksesuar ile büyülendiğimiz bu ortamda insanların neden Akay’ı tercih ettiklerini bir nebze olsun anlamış olduk.

Akay Türkiye’de Nasıl Zirveye Ulaştı?

Akay, 20 sene önce gelinlik sektöründe çalışan, terzilik konusunda aileden miras alan bir aile şirketi. Atölyelerde başlayan maceramız bugünlerde tasarım ve üretim şeklinde tamamen Akay’a ait olarak yapılıyor. Yolun en başından beri her zaman ham maddelerimizi titizlikle seçtik.

gelinlik

gelinlik

Yurt dışından temin ettiğimiz brokar, dantel gibi kumaşları gelinliklere özel kumaşlar ile dokuduk. Her yıl yeniden yorumladığımız zengin koleksiyonumuzda yetmiş adet yeni gelinlik modelini gelin adaylarının beğenilerine sunuyoruz. Modellerimizde değişmeyen klasik bir çizgi olmasına rağmen her kesimden kişiye hitap edebilecek çeşitliliğe sahibiz.

Gelinliğin Yaratım Süreci

Demolarımızı her yıl mağazamıza gelen gelinlerimize sunyoruz. Gelinlerimiz beğenmiş olduğu modele kendi ölçülerine uygun bir şekilde sahip oluyor. Tek prova sonrasında gelinliği hazır hale getirebiliyoruz ancak sırt kısmını açık bırakıyoruz ve düğüne son 10 gün kala tekrar prova yaparak gerekli gördüğümüz düzenlemeleri yapıyoruz.

gelinlik modeli

gelinlik modeli

Yaz aylarında talep çok fazla olduğu için gelinlere dikim sürecine kış aylarından başlamalarını öneriyoruz. Düğün aylarına kadar ise Akay mağazalarında gelinliklerini tavsiye etmelerini öneriyoruz. Son prova yapıldığında gelinliğin darlığı, rahatlığı ve hareketi kısıtlamaması gibi konularda rutin kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz.

Gelinlik Nasıl Saklanmalı?

Gelinlikleri düğün sonrasında aynı önceden olduğu gibi jelatin gamboşlar ile asarak ya da sererek saklamalısınız. Bazı gelinler düğün sonrasında ufak tadilat yaparak gelinliklerini parçalara ayırıyorlar. Rob, pardesü, dantel vs.. gibi farklı amaçlar ile kullanılabilir. Ancak gelinliğin farklı bir şeye dönüşüp dönüşmeyeceği tamamen gelinin isteklerine ve modele bağlıdır.

Nelerden Etkileniyorsunuz?

Sezanur Akay alaylı bir tasarımcıdır. Bu işi kumaşlar ve terziler arasında geçirdiğim çocukluk dönemimde öğrendim diyebilirim. Bu sebeple en çok klasik vintage tarzındaki kalıpları kullanıyorum. Kalıplar prova mankenleri üzerinde deneniyor ve geçmiş döneme ait kalıplar modernize edilerek yenilenmiş haliyle ortaya çıkıyor. 20-30’ların modelleri Türk kadınlarının vücut tiplerine ve yaşam tarzlarına oldukça uygun oluyor. Ancak her gelin adayının kendine ait bir havası ve tarzı var. Bu sebeple her geline özel olarak bir gelinlik tasarlamak gerekebiliyor.

Gelin Adayları

Gelin adayı ile ilk tanışma anında o kişinin karakterini, giyim stilini ve hayat tarzını analiz etmeye başlıyorum. Ufak bir yüz ifadesi, kısa bir bakış ile karşıdaki kişiyi tanımlayabilmek bazen mümkün olabiliyor. Bu analizler sonucunda ise birtakım modeller öneriliyor.

gelin adayları

gelin adayları

Modeller gerektiği zaman üzerilerinde ufak değişiklikler ile sunulabiliyor. Önerilerim dışında kişilerin kendi getirdiği modeller de olabiliyor. Gelinlik bakmaya anneleri ya da yakın arkadaşları ile gelenler de olabiliyor.

Neler Moda?

Yeni sezonda tül ve dantel etekler ile birlikte bel ve basen kısımlarına oturan modeller ön plana çıkıyor. Kabarık etekler ise her yıl olduğu gibi bu yılda moda oluyor. Straplez ise son yıllarda pek çok gelin tarafından tercih ediliyor. Demonte kol ve askılar düğüne giriş esnasında geline iddialı bir hava katıyor ancak ilerleyen saatlerde sorun olabiliyor. Kalça bölgesine dikkat çekilmesini sağlayan denizkızı gelinlik modellerinde demonte kuyruklar da kullanılabiliyor. Burada önemli olan modanın hangisi olduğu değil, gelinliğe 30 yıl sonra dahi bakıldığı zaman çiftler tarafından hala beğeniliyor olmasıdır.