En Çok Tercih Edilen Gelinlikler

“Başlı başına farklı kavramlarla beraber anılan ve modası da diğer tüm kıyafetlerden farklı olan gelinlikler hakkında daha fazla bilgi edilmenizin vakti gelmiş gibi görünüyor. Özellikle yakın zamanda bir gelinlik alması gereken şanslı kadınlardansanız hayalinizdeki gelinliği tarif etmek yerine, hangi model olduğunu söylemeniz, size zaman kazandıracaktır. Öncelikle gelinlik modellerini kategorize etmekle başlasak?”

Gelinlik Modelleri

Göğüsleri toparlayan, belden yukarısını sıkı bir şekilde saran gelinlik modelleri A model gelinlikler olarak adlandırılır. Gelinliğe bu adı veren ise etek kısmının çok kabarık olmamasıyla beraber A şeklinde topuklara kadar inmesidir.

gelinlik

gelinlik

Bu gelinlikler sık tercih edilen modeller ve aynı zamanda minimum 10 cm topuklu ayakkabı ile beraber kullanılması gereken gelinlik modelleridir.

Balık Gelinlik Modelleri

Son yıllarda daha sık görmeye başladığınız tam balık modeli gelinlikler ise dizlere kadar vücudu saran tasarımlardır. Dizlerden aşağıya doğru genişlemeye başlar ve bir de uzun kuyruğu olur.

balık gelinlik modeli

balık gelinlik modeli

Son derece iddialı ve bir o kadar da zarif bir görünüm sergilemenizi sağlar. Ancak bel hatlarınıza güveniyor olmanız gerekiyor. Kalın belli gelin adayları için çok ideal bir seçim olmayacağını belirtmemize gerek yok.

Gelinliklerde Yarım Balık Modeli

Tam balık gelinlik modellerine göre daha rahat hareket edebileceğiniz gelinliklerdir. Çünkü vücudu yine sıkıca sarıyor olmasına rağmen dizlere kadar değil kalçanın bitimine kadar sıkıca sizi sarar. Kalçadan itibaren aşağıya doğru genişlemeye başlar. Dolayısıyla bacaklarınızı daha rahat hareket ettirebileceğiniz için daha rahat yürüyebilirsiniz. Ancak tam balık gelinliklerle aynı kaideler geçerli. Boyunuzun uzun ve belinizin de ince olması gerekiyor.

Gelinliklerde Kabarık Modeli

Bele kadar vücudu saran ve belden itibaren belirgin bir kabarıklığa bürünen gelinlik modelleridir. Siz bu tasarımları prenses model gelinlikler olarak biliyorsunuz. Basenleri muhteşem bir şekilde gizlediği için basen problemi olanlara genellikle bu gelinlikleri tercih etmeleri önerilir.

kabarık gelinlik modeli

kabarık gelinlik modeli

Eğer kabarık etekli gelinlikleri seçerseniz üst kısmında dekolte olmasına dikkat edin. Straplez kesim ya da tek askılı modeller ideal bir tercih olabilir.

Vintage Gelinlikler

Elbise modeli gelinlikler olarak da bilinen vintage gelinlikler biraz nostaljik hava estirir. Çok gösterişli ve çok süslemesi olmayan modellerdir. Etekleri kabarık olmaz ve vücudu da hiçbir yerde sıkıca sarmaz. Her vücut tipine uygun bir modeli bulunduğu için bu gelinlikleri tercih etmemeniz için hiçbir neden yok. Eğer nikahta ayrı, düğünde ayrı bir gelinlik giyecekseniz, nikah için bu tasarımları düşünebilirsiniz.