Duvak Modelleri Nelerdir?

Düğün aksesuarları denildiği zaman ilk sırada her zaman duvak modelleri yer alıyor. Bu sebeple duvak seçiminiz konusunda oldukça titiz davranmanız gerekiyor. Duvak modellerinde de aynı gelinlik modellerinde olduğu gibi klasikleşmiş modeller yer alıyor. Klasik duvak modelleri ise düğün mekanına göre sekiz farklı çeşide ayrılıyor. Sizler için tüm bu duvak modellerini ve nerelerde kullanılabileceğini rehberimizde açıklıyoruz.

Kısa Duvak Modelleri

Kısa ve yüz bölgesini örtebilme özelliğine sahip olan bu duvak modelleri bayanlar tarafından en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu modelin yüzü saklayabilme özelliği gelinlerin daha dramatik ve gizemli bir hava içerisinde olmasını sağlıyor.

kısa duvak

kısa duvak

Pek çok gelenekte olduğu gibi babanın duvağı açması kızı verdiğinin bir belirtisidir. Aynı zamanda karı ve koca ilan edildikten sonra damat tarafının duvağı kaldırarak gelini öpmesi ise romantik bir andır. Yüz örten duvaklarını uzun bir duvak ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Çift Katlı Duvak Modelleri

Omuz bölgesinin üzerine düşen bu modeller işlemeli ve sırt dekolteli bir gelinlik ile birlikte mükemmel bir uyum yaratabiliyor.

çift katlı duvak

çift katlı duvak

Gelinlik modelini ön plana çıkartabilme özelliğine sahip olan omuz hizasındaki duvak modelleri uçuşan ve iddialı bir görünüm elde edilmesi için çift katlı olarak kullanılabiliyor. Çift katlı duvak kullanımında ise iki duvağı aynı boyda ya da bir modelin diğerinden daha kısa olduğu yöntemler kullanılıyor.

Dekolteli Duvak Modelleri

Adından da anlaşılacağı üzere bu model tam olarak dirsek hizasında duruyor. Pek çok gelin tarafından tercih edilen bu modelin bu denli seçilmesinin sebebi ise her türlü gelinlik modeli ile mükemmel bir uyum yaratabilmesi oluyor.

dekolteli duvak

dekolteli duvak

Fakat geniş sırt dekoltesine sahip bir gelinlik kullanacaksanız, duvağın dekolte bölgesinde bitip etek kısmında başlamasına emin olmalısınız. Aksi takdirde kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Çiçekli Duvak Modelleri

Parmak ucu duvak modeli, gelinlerin kollarının iki yanından aşağı doğru sarkan modellerdir. Sarktığı noktalar ise parmak ucu hizalarında biter ve bu model genel olarak uzun gelinlikler ile birlikte kullanılır.

çiçekli duvak

çiçekli duvak

Süsleme ve dantel kullanımları için de parmak ucu duvak modelleri uygundur. Eğer sade bir gelinlik kullanmak istiyorsanız inci, çiçek veya dantel ile süslenmiş olan duvak kullanabilirsiniz.

Rahibe Tipi Duvak Modelleri

Rahibe tipi gelinlik modelinde, düz tüllerin olduğu bölgenin kenar kısımlarına kalın bir dantel detayı koyulur. Ancak rahibe duvağını açık saçla da kullanabilirsiniz. Yere değen modeller daha çok resmi düğünler için ideal modellerdir.

rahibe tipi duvak

rahibe tipi duvak

Gelinlik modelinizin eteğini tutan ufak kızların hayallerini kurmakta olan bir gelin adayıysanız bu modeli tercih edebilirsiniz. Ancak rahatlığı hissedebilmek ve ayaklarınıza dolanan gelinliklerden uzak durmak istiyorsanız bu tip duvak modelinden uzak durmalısınız.