Düğünler İçin Menü Tercihleri

                                               Düğünler İçin Menü Tercihleri

 

Kapalı bir mekanda düğün yapılmak istendiği zaman öncelikli olarak nasıl bir düğün yemeği verileceğini planlamak geliyor. Çünkü aksi bir durumda alınacak fiyatlarda ciddi oynamalar meydana gelebilir. Seçim yapmak adına verilen catering hizmetleri tanımlarını öğrenmekte ise fayda var.

 

Kokteyl Menüler

Cips, krudite, peynir, kuruyemiş, söğüş sebzeler, limitsiz ya da limitli alkolsüz içecekler, kanepeler gibi yemesi basit atıştırmalıkların tepsiler ile dolaştırılarak servis edildiği ya da isteğe bağlı olarak kokteyl masalarına koyulduğu kokteyl menüleri son dönemlerde en fazla tercih edilen menülerden bir tanesi. Bu menüde içecek servisi tepsilerde dolaştırılarak, sabit masa üzerinde ya da açık büfe şeklinde yapılıyor. En ekonomik davet şekli olsa da iki saatten fazla sürecek düğünler için önerilmez.

26115274

Kokteyl Prolange Menüler

Kokteylin genişletilmiş halidir. Baklava dilimleri, soslu tavuk parçaları, minik köfteler, meyveler, börekler, mini şiş kebaplar, lokma tatlısı gibi yenmesi son derece kolay yiyecekler hazırlanır. Düşük maliyetli olan aperatifler özellikle de nikah sonrası uzun kutlamalar için idealdir.

2012-08-26171424_7a92c4

Açık Büfe Menüler

Bütün yemek çeşitlerinin tek bir masa üzerinden sunulduğu menü çeşididir. Misafirler masalarda oturtularak ya da kokteyl masalarında ayakta ağırlanabilir. Özellikle de esnek misafir sayılarının olduğu düğünlerde açık büfe menüler kullanılır.  Bununla birlikte açık büfede az personel kullanılır ve önceden hazırlık imkanı bulunur. Bundan dolayı da kişi başı fiyat olarak diğer menülere göre çok daha hesaplıdır.

m82977

Set Menüler ( A La Carte) 

Düğünü yapan çiftin düğün öncesinde belirlemiş olduğu birkaç farklı çeşit yemeğin sıra ile masalara gelmesidir. Menünün içeriği başlangıç, ara sıcak, ana yemek, tatlı, çay – kahve servisinden oluşur. Ancak bu tarz bir menü istendiği zaman mutlaka uzman bir kadro ile çalışmak gerekmektedir.

4

İçecek Servisi

Limitsiz içeceklerde alkollü içki ve meşrubat sayısında bir sınırlama olmaz. Limitli içeceklerde ise limitin belirlenmesi farklı şekillerde olabilir. Örneğin 3 bira 35 cl şarap ya da 2 meşrubat ya da 17’lik rakı gibi seçenekler sunulabilir. Ekstra bar hizmetleri ile özel düğün punçları ya da kokteylleri hazırlatılabilir.

alkollu-icecek-servisi-dersi-kaldirildi-42180-669x321