Düğünden Önce Kilo Vermenin 7 Yolu

Beslenme alışkanlıklarınızı protein, yağ ve lif içeren gıdalardan yana geliştirirseniz hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu tür gıdalar bir öğün sonrasına kadar size tokluk hissi sağlayabileceği için masadan her zaman tok kalkabilmenizi sağlar.Unlu ve şekerli yiyecekler, işlenmiş gıdalar ise kesinlikle uzak durmanız gerekenler arasında yer alıyor. Yağsız et, kurubakliyat, sebze ve meyveler, bitkisel yağlar, süt ve süt ürünlerini bol bol tüketebilirsiniz. Ancak tatlı ve hamurişi gıdalar başta olmak üzere her türlü abur ve cuburdan uzak durmanız gerekiyor.

Kendinizi Sakın Aç Bırakmayın

Gün içerisinde kendinizi sürekli olarak aç bırakmayın. Zorlu bir rejim dönemine başladıktan sonra kalori ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar gıda tüketmezseniz metabolizma hızınızda yavaşlama meydana gelir. Metabolizma hızınızın yavaşlaması ise yorgun, halsiz ve enerjisiz hissetmenize yol açar.

aç kalmayın

aç kalmayın

Aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo verebilmek için metabolizma hızınızın hızlı olması gerektiğini de unutmayın. Bilinçsiz bir şekilde diyet yapmak yerine diyetisyen tarafından size özel olarka hazırlanmış olan bir diyet listesini uygulayın ve bu listeye bağlı kalarak beslenmeye özen gösterin.

Bazı Yasaklar

Arada bir yememeniz gereken ve diyetinizde yer almayan yiyecekleri kendinize ödül olarak verin. Lezzetli yiyecekleri kendinize ödül olarak verirken ise her zaman küçük porsiyonlar şeklinde tüketmeye çalışın. Krema sosları, şekerler ve kızartma gibi gıdalar tüketmek kilo kayıplarınızı geriye getirecektir. Ama bu tür yiyecekleri dozunda ve az yerseniz herhangi bir görmezsiniz.

İçtiğiniz İçeceklere Dikkat !

Asitli ve şekerli içeceklerin içerisinde ortalam olarak 138 kalori bulunmaktadır. Günde 4 kutu kola içtiğinizi düşünüyorsanız fazladan 500 kalori almış oldunuz demektir. Bunun yanına bir de gün içerisinde tükettiğiniz yiyecekleri eklerseniz kalori alımınız yükselecektir.

içecek

içecek

İçtiğiniz kahveler, meyve suları ve diğer içecekler derken gündelik olarak almanız gereken kalorinin üzerine çok fazla çıkmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu tür içecekler iştah kesici ve tok tutabilecek içecekler değildirler.İçecek olarak her zaman su tüketmelisiniz. Suyu günlük olarak mutlaka 1.5 ile 2 litre arasında tüketmelisiniz. Diğer içecekleri ise günlük olarak kendinize 1 ya da 2 bardak olarak sınırlayın. Kahve ve siyah çay yerine ise yeşil çay içebilirsiniz.

Yürüyüş Yapın

Diyet programınızı mutlaka sıkı bir spor programı ile destekleyin. Küçük porsiyonlara alışır şekilde küçük hareketler ile spor egzersizlerinize başlayın. Spor yapmadan önce ise hiçbir şekilde kendinize bahane üretmeyin. Kendinizi yorgun hissettiğinizden dolayı spor yapmayı ihmal etmeyin.

spor

spor

Unutmayın, spor yapmadığınız için kendiniz yorgun ve enerjisiz hissediyorsunuz.Ufak mesafeler ve orta tempoda bir yürüyüş ile başlayarak ilerleyen dönemlerde mesafeyi yükseltin ve yürüyüşleri orta tempolu koşulara çevirin.

Yavaş Yemek Yiyin

Fsatfood yemek kültüründen uzak durun. Bu kültür zararlı olduğu gibi aynı zamanda tokluk hissini elde edemeyeceğiniz bir kültür. Yoğun iş hayatınız ve gündelik koşuşturmacanız içerisinde yemeklerinizi hızlı bir şekilde tüketiyorsanız ne yediğinizi muhtemelen anlayamayacaksınız demektir.

yavaş yemek yiyin

yavaş yemek yiyin

Beyin, tokluk hissini algılayabilmek için ufak bir zamana ihtiyaç duyar. Eğer yemeklerinizi hızlı bir şekilde tüketirseniz beyniniz tokluk hissini elde edemeyeceği için bir sonraki öğüne kadar kendinizi sürekli olarak aç hissetmeye başlayabilirsiniz.

Yapılan Yanlışlar

Bazı kişiler stresli olduğu zaman daha fazla yemeğe ihtiyaç duyarlar. Bazıları ise yalnızca televizyon izlerken birşeyler atıştırmak isterler. Bu tür alışkanlıklarınız var ise bu alışkanlıklarınızı ortadan kaldırmaya çalışın. Yeme alışkanlıklarınızın herhangi bir duygusal duruma bağlı olması diyet döneminizde zorlanmanız anlamına gelmektedir.