Düğün Menüsü için Dünya Mutfaklarından Seçmeler

 Geçmiş dönemlerde çiftler yalnızca catering firmaları ile anlaşırlardı ve düğün vakti istenilen hazır menüler misafirlere ikram edilirdi. Ancak şimdilerde bu durumda ciddi değişmeler oldu. Öyle ki artık çiftler yalnızca yemeklere karar vermiyor. Öncelikli olarak hangi ülkenin mutfağını seçeceklerine karar vermeye çalışıyor. Ancak yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere şimdilerde en çok tercih edilen 3 mutfak arasından seçimler yapılıyor.

 

Türk Mutfağı Seçeneği

Akdeniz ve Anadolu’dan beslenen oldukça zengin yemek kültürü sayesinde dünyaca ünlü bir mutfak olan Türk mutfağı yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir beğeni ile kullanılıyor. Bir taraftan iddialı diğer bir taraftan mütevazi lezzetleri bir arada barındıran bu mutfak arasından seçim yapabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey düğünün hangi mevsimde olacağı. Bir taraftan etli diğer taraftan da sebze ağırlıklı yemekler birleştirilerek ortaya tahmin edilenden çok daha güzel menüler çıkacaktır. İsteğe bağlı olarak düğün menüsüne yöresel yemekler de eklenebilir.

lets-go-azure-turk2-825x600

İtalyan Mutfağı Seçeneği

Türk mutfağına yakın olan İtalyan mutfağında oldukça leziz seçenekler bulunuyor. Hamur işleri, muhteşem lazanyaları ve tatlıları ile özellikle de kır ve havuz başı düğünlerinde çok güzel bir şekilde kullanılabilir. Üstelik bu mutfak içerisinde her seferinde ağır yemekler bulunmaz. İsteğe bağlı olarak hafif tarzdaki yemekler ve tatlılar bunlara uygun içecekler ile birleştirildiği zaman çiftin damak tarzını yansıtan bir düğün menüsü ortaya koyulabilecektir.

fft16_mf5191890

Çin Mutfağı Seçeneği

Özellikle de son dönemlerde çiftlerin büyük bir kısmı düğünlerini mümkün olduğu kadar iddialı bir şekilde yapmaya özen gösteriyor. Düğün yeri seçiminde ve kıyafetlerde yapılacak olan bu iddianın aynı şekilde düğünde verilecek yemeğe de yansıyabilmeli. Böylesi bir düğünde ise yapılacak yemek seçiminde Çin mutfağı öne çıkıyor. Açık bir büfe bu tarz yemekler için ideal. Büyük kaselerde Çin pilavları, tatlı ekşi soslu tavuklar, sebze yemekleri, birbirinden farklı deniz ürünleri hatta sushiler bu büfe içerisinde yer alabilir. Üstelik isteğe bağlı olarak açık büfe önünde şov yapabilecek aşçılar ile küçük bir gösteri dahi yapılabilir.

çin