Düğün Mekanı Ne Zaman Seçilir?

Düğün planlamak oldukça ciddi bir iştir. Çünkü yapılacak harcamaların miktarı kimi zaman tahmin edilenden çok daha yukarılara çıkabiliyor. Bunun nedeni ise başta düğün mekanı gibi kalemlerde ücretlerin çok yüksek olması. Dolayısıyla en uygun fiyatı bulmak için doğru zamanı bulmak gerekiyor.

 

Düğün İçin Mekan Seçimi En Erken Ne Zaman Olmalı?

Çiftlerin en fazla 1 sene öncesinden düğün mekanı seçimi yapması gerekmekte. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yapılan düğünler yüz binlere varabiliyor. Üstelik bunlara bir de yılbaşı, dini bayramlar gibi zamanlar eklendiği zaman kişiler kısıtlamalar ile karşı karşıya kalabiliyor. Birçok düğün mekanı ise çiftlere erken rezervasyonlar için indirimler sunuyor.

 

En Geç Ne Zaman Mekan Seçimi Yapılır?

Düğünün yapılacağı tarih yaklaşmaya başladıkça düğün mekanı bulmak zorlaşıyor. Bulunulan mekanların fiyatları tahmin edilenden yüksek olur. Bunu engellemek adına en az 4 5 ay öncesinde düğün mekanının bulunması gerekmekte. 1 2 ay öncesinde tercih edilecek mekan farkı ile 1 yıl öncesinde seçilecek mekan farkı arasında %30 ila %35’lere varan farklar olacaktır. Çiftlerin düğün mekanı seçiminde bunları dikkate alması büyük bir önem taşıyor.

392666_283031258497005_9872463_n

Düğün Mekanı Bütçesi

Düğün mekanı bütçesi ile alakalı konuşmalar yapılırken nasıl bir yerde düğün yapılmak istendiğinin belirlenmesi gerekmekte. Mekanlar arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında ise ödenecek miktarın içerisinde yer alacak şeyler. Bilinenin aksine kır düğünü ya da sahil düğünü mekanı seçimi yapılmak istendiği zaman kişiye yalnızca mekanın ücreti alınır. Ancak yemek ya da müzik gibi detaylar ne yazık ki yapılan ödemelerin dışarında yer alır. Bundan dolayı da hangi konuların mekan dahilinde olduğunun bilinmesi gerekiyor.

dugun-butcesi-nasil-yapilir_646x340

Diğer Detaylar

Düğünün yapılacağı alanın açık ya da kapalı oluşu; hava değişimi esnasında açık alandan kapalı alana geçilip geçilemeyeceği gibi noktaların üzerinde durulduktan sonra mekan seçimi yapılmalıdır. Bununla birlikte düğünün yapılacağı noktanın mümkün olduğu kadar şehir içi ya da düğüne gelecek kişilerin kolay bir şekilde ulaşabileceği bir yer olması büyük bir önem taşıyor.

BAHÇE