Düğün Fotoğrafçılığı Terimleri

Çiftler düğün fotoğrafları çekimleri için fotoğrafçılar ile iletişime geçtikleri zaman konuşulan konulardan habersiz olurlar ve bu da onların kafalarının çok daha fazla karışmasına neden olabilir. Ancak kimsenin kafasının karışmasına gerek yok. Yapılacak şeyler oldukça basit. İşe bu kavramları öğrenerek başlayacaksınız.

 

Katalog Çekimi Nedir?

Katalog çekimi içerisinde gelin damat fotoğraf çekimi ve portre çekimi de yer almaktadır. Dolayısıyla çiftler katalog çekimi tercih ettiği zaman bu iki çekimden bir tanesi olur. Dış mekan çekimleri ise genel olarak iki üç saatte yapılır. Bunun için ilk olarak uygun mekanın belirlenmesi gerekmektedir. Dış mekan çekimi ister düğün günü ister farklı bir günde yapılabilir. Çekim esnasında maske, balon ya da gözlük gibi farklı aksesuarlar kullanılabilir.

 

Hikaye Çekimi Nedir?

Bu çekimin katalog çekiminden farkı her bir anın kaydedilmesi. Tüm gün çekimi olarak da adlandırılan hikaye çekiminde fotoğraf çekimleri kuaförden başlar. Gün içerisinde var olan her türlü ayrıntı dikkatli olarak fotoğrafçı tarafından çekilir. Burada en önemli olan şeylerden bir tanesi de çiftlerin poz vermek zorunda kalmamaları. Çünkü fotoğrafçı çiftler kendi hazırlıklarını yaparken onların en güzel hallerini çekerler. Hikaye çekimi olarak adlandırılan bu çekimler kuaför esnasında başlıyor, ilk dansın sonuna kadar da çekimler devam ediyor.

 

Trash Day Çekimi Nedir?

En eğlenceli çekimlerden bir tanesi olan Trash The Dress çekimleri düğünden sonra gerçekleştirilmektedir. Çiftler hafta içinde bir günde damatlıklarını ve gelinliklerini giyer ve belirledikleri bir mekanda çekimlerini yaparlar. Bu çekimlerin dış mekan çekimlerinden en büyük farkı ise kıyafetler ıslatılabilir ve kirletilebilir.

 

Düğün Klibi Çekimi Nedir?

Bu çekimler aslında hikaye çekimi ile aynıdır. Burada yapılacak çekimlerin tek farkı video çekimleri yapılması. Daha sonrasında fotoğrafçı bunları kurgulayarak montajlar. Uygun müzik sonrasında ise 2 3 dakikalık müzikli bir video çekimi yapılır. Dolayısıyla çiftler yapmak istedikleri çekimleri fotoğrafçılara ilettikten sonra istenilen yerde çekimler başlar. Bu esnada akılda kalan soruların tamamı da çekimi yapacak fotoğrafçıya sorulabilir. Böylece çekimler istenildiği gibi tamamlanmış olur.

evlilikten-sogutan-dugun-klibi_7654255-31330_1280x720