Düğün Davetiyeleri Ne Zaman Gönderilmeli?

Davetiye gönderimi oldukça dikkat isteyen bir şeydir. Çünkü çok erken gönderilmesi sonrasında davetiyeler unutulur, geç gönderilmesi sonrasında ise düğüne gelmesi istenilen kişiler programlarını doğru ayarlayamaz. Böylesi durumların önüne geçmek adına düğün davetiyeleri basıldıktan sonra vaktinde tüm kişilere iletmek gerekmektedir. Bu konuda yapılacak tek bir aksaklık sonrasında ise davetiyeler kişilere istenildiği gibi ulaştırılamaz.

 

Doğru Zaman Nedir?

Davetiyelerin nasıl gönderildiğinin pek bir önemi yoktur. Burada önemli olan şey ise davetlerin doğru şekilde kişilerin ellerine ulaşması. Bundan dolayı da ister kargo ile ister elden verilsin fark etmez. Önemli olan şey ise davetiyelerin kişilere en az 6 hafta önce edilmesi. Özellikle de yaz aylarında yapılacak olan düğünlerde bu detayın kesinlikle atlanmaması gerekmekte. Kış aylarında düğün yapacak kişiler ise 4 hafta kalaya kadar davetiyelerini misafirlerine gönderebilirler. Ancak hangi zamanda gönderilirse gönderilmesin hiç fark etmez, çiftin öncelikli olarak doğru şekilde davetiye sayısını hesaplaması ve sonrasında da hazırlanmış olan listedeki kişilere iletmelidir.

Düğün Davetiyeleri Ne Zaman Gönderilmeli 2

Erken Göndermenin Önemi

Oturulan tarzda bir düğün yapılacağı zaman en önemli olan şeylerden bir tanesi gelecek olan kişinin sayısı. Çünkü kaç kişinin geleceği kesinleşmeden düğün salonu seçimini yapmak sağlıklı olmayacaktır. Özellikle de yemekli düğünlerde sayının farklı olması demek, düğün masraflarının tam olarak hesaplanamaması anlamına gelecektir. Yaz aylarında düğün yapılacağı zamansa birçok kişi tatil programlarını çok önceden yaptıkları için düğüne ne kadar isteseler de katılamazlar. Geri dönüşün yapılması gerektiği de hesaba katılınca mümkün olduğu kadar erken zamanlarda davetiyelerin kişilere gönderilmesi gerekmektedir. Kış aylarında ise çiftler çok daha esnek olabilirler.

 

Davetiyeler Nasıl Gönderilmeli?

Genel olarak davetiyelerin elden verilmesi gerekmektedir. Ancak düğün hazırlıklarının bitmemesi ya da vaktin istenildiği gibi planlamaması sonrasında çiftler her bir misafir için elden davetiyelerini iletemiyor. Böylesi durumlarda özellikle de uzak kişilere kargo ile davetiyeleri gönderilebilir. Bu işlem tercih edildiği zaman da davetiyelerin kişilere ulaşıp ulaşmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Postada meydana gelebilecek olan sorunların ardından çiftlerin davetiyeleri kişilere istenildiği gibi ulaşmayacaktır.