Doğru Tek Taşı Kolayca Seçin

Beraberliğin en önemli sembollerinden bir tanesi hiç şüphesiz ki tek taşlar. Öyle ki bu yüzüğü seçerken yapılacak en ufak bir yanlışlık sonrasında ortaya çok ciddi sorunlar çıkacaktır.

Hangi Pırlanta Tercih Edilmeli?

Tek taş yüzük satın alınmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru parmak ölçüsünü almaktır. Aksi bir durumda yüzük ne kadar doğru seçilirse seçilsin parmakta istenildiği gibi durmayacaktır. Daha sonrasında dikkat edilecek konulardan bir tanesi ise bütçe. Çünkü şimdilerde oldukça geniş bir aralıkta pırlanta seçimi yapılabiliyor. Bütçe seçimi yapılması sonrasında hangi aralıkta seçim yapılacağı da belirlenmiş olur. sonrasında da renk skalasında I’ya kadar VS, VVS1 arasında bulunan pırlantalar içerisinden seçim yapılmalı. Çünkü bu aralıktaki tek taşların görünümü çok hoş olacaktır.

Yüzüğün Taşı Kaç Karat Olmalı?

Şimdilerde tek taş yüzüklerde 0.10 ile 1-2 karata kadar yüzükleri bulmak mümkün. Dolayısıyla kişiler bütçelerine bağlı olarak kendilerine en uygun olacak yüzükleri kolaylıkla satın alabilirler. Seçilecek taşın berraklık ve renk oranları düşürüldüğü zaman büyüklük istenildiği gibi arttırılarak arzu edilen fiyatlara tek taş yüzükler satın alınabilir. Ancak yüzük alınırken mutlaka sertifikanın da alınması gerekiyor. Bu sertifika sayesinde yüzüğün üzerindeki taş ile alakalı tüm bilgiler yetkili kişiler tarafından sizlere iletilmiş oluyor.

Doğru Tek Taşı Kolayca Seçin

Terimler Aklınızı Karıştırmasın

Taşlı herhangi bir takı alınırken dikkat edilmesi gereken şey 4C kuralıdır. Cut, clarity, color ve caret olarak açılan bu kısaltmanın Türkçesi ise kesim, berraklık, renk, karattır. Dolayısıyla taşlı bir takı seçileceği zaman kişilerin mutlaka bu özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle de kesim konusunda ortaya çıkan onlarca farklı şekiller çıkabiliyor. Prenses kesim, damla kesim ve zümrüt kesim şimdilerde en fazla tercih edilen kesim modelleri arasında yer alıyor.

Takı Alışverişi Nereden Yapılmalı?

Mücevher satın alınacağı zaman mutlaka sertifikalı olan kuyumcular arasından seçim yapılması gerekmektedir. Çünkü taşlar ile alakalı bütün bilgiler sertifika içerisinde yer alacaktır. Ayrıca yapılacak tamirat işlemlerinde sertifikanın bulunması çok büyük kolaylıkla sağlayacaktır. Şimdilerde mücevherler hiçbir şekilde sertifikaları bulunmadan satılamıyor, bundan dolayı da mücevherler saklanırken sertifikaları ile aynı yerde tutulmamaya dikkat edilmeli.