Davetli Listesi Nasıl Belirlenir?

Düğün için mekan seçimi yaparken en önemli olan şeylerden bir tanesi, düğüne kaç kişinin geleceği. Çünkü bu sayıya bakılarak mekan seçimi yapılacak ve davetiye bastırılacaktır. Özellikle de tasarım davetiyeler hazırlanacağı zaman fazla bastırılacak her davetiye çiftler için ekstra masraf anlamına gelir. Bunu engellemek adına da çiftlerin bir araya gelerek davetiyelerini doğru bir şekilde seçmeleri gerekmektedir.

 

Öncelik Aile ve Akrabalarda

Genel olarak yapılan düğünlerde çiftler yakınlarının bu mutlu günlerinde onlara ortak olmalarını isterler. Dolayısıyla ilk olarak listenin başına yazılacak kişiler aileler ve yakın akrabalar olurlar. Çiftin burada dikkat etmesi gereken şey ise bu kişinin düğüne çağrılacak kadar yakınlığı olup olmadığı. Çünkü çok uzak, kişinin ismini bile hatırlamayacak bir kişiyi düğüne çağırmak yerine yakın ve sürekli olarak görüştüğü kişileri düğününe çağırmalı.

 

İş Arkadaşları

Gelin ya da damadın davetli listesinde yer alan iş arkadaşları arasından seçim yaparken de yine samimiyet derecesine önem verilmeli. Herkesin iş yaşamında en azından bir kere merhaba dediği kişiler bulunmaktadır. Dolayısıyla aynı iş yerinde farklı departmanlarda bulunan ve hiç konuşulmayan kişileri düğüne çağırmak gereksiz olacaktır. İş arkadaşları konusundaki öncelik ise daha öncesinde kişileri düğün yapmışsa düğününe çağıran kişilerden yana kullanılmalı.

Davetli Listesi Nasıl Belirlenir 2

Arkadaşlar

Arkadaşlar bir düğünü en eğlenceli kılan detaylardan bir tanesidir. Çünkü çiftin yakın arkadaşları bir taraftan kişilerin bu gergin ortamda kendilerini iyi hissetmelerini sağlarken diğer bir taraftan da oluşabilecek sorunları vakit kaybetmeden çözüme ulaştırabiliyor. Bunun için eğlenceli olduğuna inanılan ve çifte yakın olan arkadaşlar düğüne çağrılmalı. Özellikle de havuz başı ya da balo tarzı düğünlerde sırf düğüne çağırmak için kişileri çağırma sonrasında farklı sonuçlar ortaya çıkabilecektir.

 

Düğün Davetiyesi Sayısı Belirlerken  

Gelin ve damadın birlikte oluşturacakları listede her zaman yanılma payı bulunur. Bundan dolayı da sayı belirleme işlemi yapılırken son listenin üzerine %10luk bir pay eklenmelidir. Çünkü son dakika meydana gelecek gelişmeler sonrasında davetiye listesine eklenmemiş kişiler listeye eklenebilir. Böylesi durumlarda hazırlatılan fazla davetiyeler çifti sorunlardan kurtaracaktır.