Davetiye, Nikah Şekeri ve Düğün Pastası Hakkında

 Düğün, bir çiftin birlikteliklerini resmi olarak herkese duyurdukları bir etkinliktir. Düğünü farklı kılan şeyler ise nikah şekerleri, davetiyeler ve düğün pastaları.

 

Nikah Şekeri Seçenekleri

Bilinenin aksine artık nikah şekerleri oldukça farklı konseptler içerisinde. Şimdilerde el yapımı bal ve reçelli kavanozlar, kolonyalar, masaj yağları, duş jelleri bulunan minik şişeler de kullanılabiliyor. İsteyen çiftler ise minik saksı çiçekleri ve doğal sabunlardan hazırlan nikah ürünleri de büyük bir beğeni ile tercih edilebiliyor. Bunları tercih etmek istemeyen çiftler ise birbirinden farklı renkteki makaronlar, çiftlere özel üretilen şekerler ve cupcakeler, çikolatalı badem şekerleri de yine çiftlerin düğünleri için kullanılabiliyor.

cicekli-kutu-nikah-sekeri-4042-21-B

Davetiye Seçenekleri

Geçmiş dönemlerde davetiyeler yalnızca düğün zamanına kadar misafirlerde tutuluyordu. Sonrasında da hiç düşünülmeden atılıyordu. Şimdilerde ise özellikle de çiftlere özel hazırlanan davetiye modelleri sayesinde düğüne gelecek olan çiftler bu davetiyeleri atmıyor ve saklıyorlar. Günümüzde en fazla tercih edilen davetiye modelleri ise Osmanlı etkisi olan ve dantelli modeller. Danteller romantik ve zarif tasarımları ile insanları cezbederken Osmanlı etkisi olan davetiyelerde ise asalet ön plana çıkıyor. Çiftlerin davetiye seçerken mümkün olduğu kadar kaliteli davetiyeler arasından seçimlerini yapmalı. Davetiyeler seçimi esnasında mutlaka düğünün konsepti belirlenmeli ve bu konsepte göre davetiyeler seçilmeli. Şimdilerde binlerce farklı model arasından seçim yapmak çiftlere zor gelse de firmalar kişilere yardımcı olacaktır.

20217-elite-davetiye-1200x900

Pasta Seçenekleri

Düğün ile alakalı incelenen diğer bir ayrıntı da düğün pastası. Yalnızca görüntü olarak değil tat olarak da istenileni vermesi isteniyorsa mümkün olduğu kadar risk alınmaması gerekmektedir. Düğün için hazırlanacak pastalara mevsime göre farklı içerikler eklenebilir. Kış ve sonbahar dönemlerinde vişneli, muzlu ya da bitter çikolatalı olacak pastalar ilkbahar ve yaz dönemlerinde ise kivili, çilekli ya da ananaslı olabilir. Pastaların mümkün olduğu kadar yapay katkı maddeleri kullanılmadan üretilmesi gerekmekte. Çünkü bu tarz ürünler pastaların çok daha çabuk bozulmasına neden olabiliyor. Bunun oluşmasının engellenmesi adına çiftlerin butik işletmeler ile görüşmesi, onlar ile en doğru pasta seçimini yapması gerekiyor.

Düğün-Pasta-Modelleri-3