Damatlıklar Hakkında Her Şey

Geçmiş dönemlerde damatlık denildiği zaman insanların akıllarına sabit şeyler geliyordu. Ancak son zamanlarda bu durumda oldukça ciddi değişimler oluştu. Modacılar artık gelinliklerde olduğu gibi damatlıklar da birçok farklı çeşidi insanlara sunuyor.

Klasikten Sıyrılın

Bu özel günde damadın normalden çok daha şık olması gerekmektedir. Ancak tabi ki kimi zaman damadın mümkün olan en ekonomik şekilde kendine uygun damatlığı bulması gerekir. Kişiler isterlerse bir tasarımcı ya da moda evi ile anlaşarak kendine en uygun damatlık takımı hazırlatabilirler. Böylece tüm parçalar kişiye özel hazırlanmış olur. Bunun yanı sıra damat adayı kendine uygun olacak parçaları ayrı ayrı seçebilir.

Dinner Jacket ve Smokin Aynı Mı?

Smokinin çizgileri oldukça nettir. Rengi, modeli ve aksesuarları asla değişmez. Ancak dinner jacket tarzı modellerin pek çok kavramında değişikliğe gidilebilir. Dolayısıyla damatlar kendi tarzlarına en uygun olduklarını düşündükleri parçaları kullanabilir.

Yurtdışında Damatlık Modası

Amerika ve Avrupa’da dini tören ile resepsiyon aynı anda yapılır. Bundan dolayı da damat iki farklı kostüm seçerler. Ağırlıklı olarak ise seçilen şey smokin. İngiltere’de ise düğünler için oldukça katı kurallar geçerli. Damatlıklar ile alakalı her türlü şey keskin çizgileri ile belirlenmiş durumda. Diğer ülkelerde ise damatlar genel olarak aksesuarları ile öne çıkıyorlar.

Damatlıklar Hakkında Her Şey

Smokin ve Fraklar İle Şık Damatlar

Fraklar genel olarak resmi davetlerde giyilmektedir. Tören giysisi olarak da bilinen fraklar yine bu tarz düğünlerde kullanılabilir. Smokinin ise yine kendi içinde kuralları vardır ancak fraka oranla biraz daha esnetilebilmektedir. Gündüzleri yapılacak törenlerde genel olarak uzun boyda “morning suit” denilen smokinler kullanılır.

Uyumlu Olmaya Özen Gösterin

Damat, akrabaları ve arkadaşları ile mümkün olduğu kadar uyumlu görünmelidir. Aynı kıyafetler olmasa da en azından aksesuarların aynı olması gerekir. Böylece ortaya düşünülenden çok daha etkili görüntüler çıkmış olacaktır.

Türk Düğünleri ve Smokinler

Geçmiş dönemlerde çok fazla kullanılmasa da şimdilerde Türk damatlar da smokin kullanmaya başladılar. Smokin kullanmak istemeyen damatlar ise tercihlerini çoğu zaman yalnızca mendille tamamlanan desenli kumaşlardan üretilmiş gece ceketlerinden yana kullanıyorlar.