Damat Yaka Çiçeği Seçimi

Gelin buketi ile alakalı nasıl ki büyük bir özenle seçimler yapılıyorsa, aynı işlemin damat yaka çiçeğinde de yapılması gerekmekte. Böylece gelin ve damat arasındaki uyum tamamlanmış olur.

Damat Yaka Çiçeği Nedir?

Damatların ceket ya da gömleklerinin yakalarına taktıkları çiçeğe damat çiçeği adı verilmiştir. Bu çiçeğin tarihi ise Orta Çağ’a dayanıyor. O dönemde savaşa gidecek erkek, eşinin topladığı ya da saklamış olduğu gelinlik çiçeğinden bir parça alır ve zırhına eklerdi. Takılan bu çiçek erkeğin hem sonsuz aşkının simgesi olur hem de onu korurdu. 17. yüzyılda Fransa’da ise kötü talihin evden uzak tutulması için düğüne gelen tüm erkek konuklar takalarına damat çiçeği takarlardı. Şimdilerde ise bu moda tekrardan ortaya çıktı ve sezonun önemli parçalarını takip eden damatlar tarafından kullanılıyor.

Damatlık Yaka Çiçeği Uyumu

Yaka çiçeği daha çok damatlık ile değil gelinlikle alakalıdır. Bunun nedeni ise damatlık modeline uygun yaka çiçeği takma gibi bir zorunluluğun olmamasıdır. Ancak yaka çiçeği takacak damadın bilmesi gereken bazı şeyler var. Bunların başında eğer yaka çiçeği takılacaksa kravat kullanılması gerektiği. Papyon ya da fular yaka çiçeği ile hoş durmayacaktır. Yaka çiçeği seçiminde zorlanılıyorsa, bunun da çözümü basit. Gelin buketinden örnek bir parça alındıktan sonra çiçekçiye gidilebilir. Böylece istenilen uyum da yakalanmış olur. Özellikle de mevsime göre hazırlanmış olan gelin buketlerine uygun yaka çiçekleri çok güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar.

Damat Yaka Çiçeği Seçimi

Yaka Çiçeğini Kimler Takar?

Düğünde yaka çiçeğini yalnızca damadın takabileceği gibi yanlış bir düşünce bulunsa da gerçek tam tersi. Çünkü yaka çiçeğini damadın ve gelinin ailesindeki tüm erkekler takar. Böylece çiftin birinci dereceden akrabaları olan kişiler, bu çiçek sayesinde birbirlerini çok daha yakından tanımış olurlar. Ancak isteyen çiftler ailelerinin yanı sıra damadın en yakın arkadaşlarına da bu çiçekleri taktırabilir. Yaka çiçeklerinin birbirinin aynı olması zorunluluğu burada biraz esnetilebilir. Damadın yaka çiçeğinin aynı modelinde olacak çiçekler farklı bir renkte hazırlanır. Böylece akrabaların ya da arkadaşların takacakları tek örnek yaka çiçeği ile damadın takacağı çiçek arasında fark oluşur.