Damat Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Düğün denildiğinde her zaman ön planda olan kişi gelindir. Ancak son dönemlerde bu durumda ciddi değişimler meydana gelmeye başladı. Çünkü modacılar artık damatların da bu mutlu günlerinde gelin gibi özel ve şık bir görünüme ulaşması adına çalışmalara başladı. Şimdilerde damatlar da gerek damatlıklarını gerekse damat ayakkabılarını seçerken hiç olmadıkları kadar dikkatliler.

Giyince Kendinizi Rahat Hissetmelisiniz

Giyilecek ayakkabı bütün gece ayağınızda olacağından ayağınızı sıkmayacak, hava almasını sağlayacak ve hareketlerinizi kısıtlamayacak bir ayakkabı seçmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla ilk olarak bakmanız gereken şey görünüşten çok rahatlık olmalı. Yoksa düğünün ilk dakikalarından itibaren kendinizi giydiğiniz ayakkabı ile rahatsız hissedeceksiniz.

Damatlık İle Uyumlu Olmalı

Ayakkabının kesinlikle damatlığın altında abartılı durmaması gerekiyor. Smokin giyileceği zaman rugan ya da klasik tarzda bir ayakkabı tercih edilmelidir. Bunun tersi olarak spor kesim bir damatlık seçileceği zaman ise süet ya da mat deri ayakkabılar arasından seçim yapılabilir.

Damat Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Detaylara Dikkat

Smokin giyildiği zaman mümkün olduğu kadar bağcıksız bir ayakkabı tercih edilmeli. Eğer ki varsa çok ince olması büyük bir önem taşıyor. Özellikle de ayak numarası büyük olan erkeklerin mümkün olduğu kadar ayaklarını küçük gösterecek ayakkabılar seçmesi önemli. Ayakkabının boğaz yüksekliği pantolon kesimine göre seçilmeli. Ayakkabının altının kösele, içinin deri olması damadın düğün boyunca sorun yaşamasını engelleyecektir.

Damat Gelin Aynı Boyda Olsun

Düğün öncesinde yaşanan sorunlardan bir tanesi, gelinin ayakkabısını giydikten sonra damattan uzun olmasıdır. Böylesi bir durum meydana geldiğiyse damat rugan ayakkabıları tercih edebilir. Bunun dışında isteğe bağlı olarak özel ayakkabılar yaptırılabilir. Bu tarz ayakkabıların içerisinde dışarıdan belli olmayan bir yükselti bulunur. Böylece damat ayakkabıyı giydikten sonra normalden daha uzun görünür.

Çorabı Küçümsemeyin

Ayakkabı seçimi sonrasında sıra çoraba geliyor. Çorabın kesinlikle ayağı terletmemesi ve yumuşak malzemeden üretilmesi büyük bir önem taşımakta. Kış aylarında diz bölgesine kadar uzanan çoraplar seçilebilirken sıcak havalarda bileğin altında biten kısa çoraplardan yana seçim yapılabilir. Çorabın rengi ise pantolon ve ayakkabıya bağlı olarak değişim gösterse de çoğu damat tercihini siyahtan yana yapmakta.