Beyaza Kısa Bir Bakış

Beyaz rengi her zaman saflığı ve temizliği simgeler. Aynı zamanda eski çağlarda çok çabuk kirlenen ve sık yıkanması gereken bir renk olmasından dolayı zenginliği de temsil eden bir renkti. Fakat beyazın aynı zamanda pek çok farklı tonu da bulunuyor. Genellikle krem, fildişi ve kırık beyaz renkleri ile karşımıza çıkan beyaz tonları aynı zamanda sarıya kaçan tonlara da sahiptir. Gelinlik seçiminizde ise sarıya kaçan beyaz tonları genellikle tercih edilmiyor. Çünkü bu tür sarı tonu yüzünüze yansıdığı için soluk bir görünüm yansıtırsınız.

gelinlik

gelinlik

Gelinlikçilerin çoğu da ışığın renkler üzerindeki etkilerini bildikleri için mağazalardaki ışıklandırmaları bu duruma göre yaparlar. Fakat siz her ihtimale karşı gelinlik alışverişi yapacağınız zaman yanınıza mutlaka beyaz bir saat alın. Böylelikle gelinlik giydiğiniz zaman kolunuzdaki beyaz saat ile gelinlik arasındaki beyazın arasındaki ton farklılıklarını rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Temel Beyaz Tonları

– Beyaz

Düz beyaz, beyaz gelin adayları için her zaman uygun gözüken bir renk olmasına karşın Türk kadınları için oldukça zor ve ustalık isteyen bir renktir. Soluk veya sarı bazlı bir ten rengine sahipseniz düz ve çıplak tonlardaki beyazlardan uzak durmalısınız. Üzerinize parlaklık eklendiğinde ve ışık altında bu beyazın daha da beyaz gözükeceğini unutmayın.

– Fildişi

Beyaz renginin kremsi tonlarıdır. Pek çok gelin adayının tercih ettiği beyaz tonları arasında yer almaktadır. Fildişi ten renginizi daha sıcak bir hale getirirken, yumuşatır ve özellikle soluk tenli olanların daha iyi gözükmesini sağlayabilir. Fildişinin de farklı tonları olduğunu unutmayın. Bazı fildişi beyaz tonları sarıya oldukça yakın tonlardadır. Bu sebeple kendinize uygun gelinlik modeli denerken mutlaka size en fazla yakışan fildişi tonunu bulmaya çalışın.

– Şampanya

Bu tür tonlar genel olarak fildişinden daha kremsi tonlara sahiptir. Tasarımcıların zevkleri doğrultusunda bej rengine benzeyen tonları da bulunabilmektedir. Sıcak ten renkli olan gelinler için şampanya tonları doğru bir tercih olacaktır. Şampanya beyazı aynı zamanda sofistike bir renk olduğu için olgun ya da 2. evliliğini yapmakta olan gelin adayları tarafından tercih edilmektedir.

pembe gelinlik

pembe gelinlik

– Açık Pembe

Tasarımların zevklerine göre değişkenlik gösterse de beyaz rengine uygulanmış uçuk pembeden soluk pembe tonlarına kadar geniş skalada gelinlik modellerine denk gelebilirsiniz. Her ten rengine yakışabilen yapısı ile alternatif renklerde gelinlik modeli arayan gelin adayları bu tonları tercih edebilirler.